Briuselyje – diskusijos dėl ES ekonominės valdysenos peržiūros

Data

2020 02 14

Įvertinimas
0
AdobeStock_94576008.jpeg

Finansų ministras Vilius Šapoka vasario 17-18 d. dalyvauja Euro grupės bei Ekonomikos ir finansų reikalų tarybos (ECOFIN) posėdžiuose Briuselyje, kuriuose didžiausias dėmesys bus skiriamas ES ekonominės valdysenos sistemos peržiūrai. Vizito metu minėtą klausimą ministras taip pat aptars su Europos Komisijos (EK) viceprezidentu Valdžiu Dombrovskiu.

Euro grupėje Komisija pristatys savo planus atlikti ES ekonominės valdysenos peržiūrą, siekiant trijų pagrindinių tikslų: užtikrinti tvarius viešuosius finansus ir ekonomikos augimą, sudaryti sąlygas glaudžiau koordinuoti ekonominę politiką bei skatinti valstybių narių ekonominės veiklos rezultatų konvergenciją.

„Sveikintina Komisijos iniciatyva diskutuoti dėl sistemos veiksmingumo. Fiskalinių taisyklių laikymosi užtikrinimas turėtų būti vienas pagrindinių tobulintinų aspektų, jis turėtų remtis nuspėjamumo, nepriklausomo vertinimo, vienodo šalių traktavimo bei skaidrumo principais. Kalbant apie ekonomikos potencialą ir finansų tvarumą, mūsų nuomone, kokybiškos ir laiku vykdomos struktūrinės reformos šalyse yra ne mažiau svarbios nei atsakinga fiskalinė politika“, – sako finansų ministras V. Šapoka.

Finansų ministrai Euro grupėje aptars darbo jėgos apmokestinimo tendencijas euro zonos šalyse, pagrindinį dėmesį skiriant mokesčių naštos perkėlimui nuo samdomo darbo į kitas ekonomikos augimui palankesnes apmokestinimo formas, pvz., aplinkos apsaugos, nekilnojamojo turto mokesčius. Taip pat bus tęsiamos diskusijos dėl poreikio skirti papildomą finansavimą Biudžetinei priemonei konvergencijai ir konkurencingumui euro zonoje skatinti naudojant ne ES biudžeto lėšas, bet papildomas šalių įmokas. Lietuva visuomet pasisakė, kad valstybės narės pačios turi laisvai apsispręsti, ar nori papildomai šiam tikslui skirti lėšų.

ECOFIN posėdyje bus tvirtinamos išvados dėl Europos semestro, rekomendacijos dėl 2018 m. biudžeto įvykdymo bei Tarybos išvados dėl 2021 m. biudžeto gairių. Posėdžio metu taip pat vyks pasiruošimas vasario mėnesį vyksiantiems G20 susitikimams Rijade, Saudo Arabijoje.

Finansų ministro V. Šapokos susitikimo su EK viceprezidentu V. Dombrovskiu metu be ES ekonominės valdysenos sistemos peržiūros taip pat bus aptartos EK siūlomos naujovės įgyvendinant Europos semestrą bei planai FinTech srityje.