Euro grupėje pasiektas sutarimas dėl Graikijai skirtos 8,5 milijardo eurų išmokos

Data

2017 06 16

Įvertinimas
0
euro.jpg

Liuksemburge vykusiame Euro grupės posėdyje didžiausias dėmesys skirtas Graikijos klausimui - pasiektas susitarimas dėl visų diskusinių klausimų – išankstinių sąlygų įgyvendinimo, skolos tvarumo strategijos tęstinumo ir Tarptautinio valiutos fondo (TVF) įsitraukimo.

ES institucijos, TVF ir euro zonos finansų ministrai teigiamai įvertino Graikijos įgyvendinamą ambicingą 140 išankstinių sąlygų paketą bei pasiektą pažangą.  Priemonių paketas apima plačios apimties reformas darbo rinkos, mokesčių, fiskalinėje ir kt. srityse, kurios prisidės prie ekonomikos augimo ir leis šaliai sugrįžti į tvaraus augimo kelią. Graikijai iki galo įgyvendinus likusias išankstines sąlygas iš Europos stabilumo mechanizmo bus išmokėta 8,5 mlrd. eurų.

Taip pat, remiantis 2016 m. gegužės 24 d. Euro grupės pareiškimu, išsamiai diskutuota  dėl Graikijos skolos tvarumą didinančių priemonių po 2018 m. Graikijos vyriausybė įsipareigojo išlaikyti 3,5 proc. BVP pirminio deficito perviršį iki 2022 m., o 2023 – 2060 m. laikotarpiu - 2 proc.   

Savo ruožtu, Lietuva pritarė pozicijai, kad tolesnės išmokos Graikijai turėtų būti mokamos tik iki galo įgyvendinus visas išankstines sąlygas, o Graikijos skolos naštos mažinimas turi būti vykdomas be nominalaus skolų nurašymo. Be to, pastebėta, kad šių skolos naštos mažinimo priemonių įgyvendinimas neturės įtakos Lietuvos įmokoms į ESM kapitalą.

Posėdžio metu TVF pristatė misijos, vykusios gegužės 8-19 d. rezultatus. TVF dėmesys šiais metais buvo skiriamas struktūrinių reformų įgyvendinimui, ekonomikos atsigavimui, fiskaliniams klausimams, taip pat Brexit ir jo įtakai Europos Sąjungos biudžetui. TVF pažymėjo, kad euro zonos šalių ekonomikos stiprėja ir atsigavimas apima vis didesnį spektrą sričių.

Be to, posėdyje aptarti viešųjų išlaidų peržiūrų rezultatai euro zonos šalyse – bent vieną išlaidų peržiūrą jau yra atlikę dauguma euro zonos šalių. Šalys atlikdamos išlaidų peržiūrą siekia pagerinti viešųjų paslaugų kokybę, išlaidų perskirstymą ekonomikos augimą skatinančioms sritims  ir vykdyti fiskalinę konsolidaciją.

Viešųjų ryšių skyrius
vrs@finmin.lt
www.finmin.lrv.lt