Vizitų Berlyne ir Hagoje metu – aktualūs ES finansų klausimai

Data

2019 03 25

Įvertinimas
0
AdobeStock_166537819.jpeg

Finansų ministras Vilius Šapoka ir viceministrė Miglė Tuskienė kovo 25-26 d. lankosi Berlyne ir Hagoje, kur susitiks su Vokietijos finansų ministru Olaf Scholz ir Nyderlandų finansų ministru Wopke Hoekstra aptarti aktualius Europos Sąjungos (ES) finansų darbotvarkės klausimus. Susitikimų metu daugiausia dėmesio bus skiriama Ekonominės ir pinigų sąjungos gilinimo klausimams ir 2021–2027 m. Europos Sąjungos biudžetui.

Praėjusių metų gruodžio mėnesį Europos Vadovų Taryboje buvo sutarta dėl tolesnių Ekonominės ir pinigų sąjungos gilinimo gairių: parengti ESM sutarties pakeitimus, įtvirtinančius svarbesnį šios institucijos vaidmenį, siekti pažangos derybose dėl Europos indėlių draudimo sistemos bei sukurti finansinį instrumentą konkurencingumui ir konvergencijai Euro zonoje didinti. Susitikimų metu bus siekiama aptarti pažangą Euro grupės lygmeniu vyksiančiose derybose dėl šių elementų.

Lietuva palaiko ESM vaidmens stiprinimą ir pažangos siekimą derybose dėl Europos indėlių draudimo sistemos, tačiau finansinio instrumento konkurencingumui ir konvergencijai Euro zonoje kūrimas kelia abejonių dėl tikėtino persidengimo su esamais ES biudžeto instrumentais, ypač Sanglaudos politika.

Taip pat susitikimų metu planuojama aptarti pažangą derybose dėl 2021–2027 m. ES daugiametės finansinės programos. Lietuvos pagrindiniai prioritetai derybose yra pakankamas finansavimas Sanglaudos politikai, Lietuvos žemdirbių gaunamų tiesioginių išmokų konvergencija su ES vidurkiu, tęstinis ir pakankamas ES finansavimas Ignalinos atominės elektrinės uždarymui, „Rail Baltica“ projekto užbaigimui, elektros tinklų sinchronizacijai su Europos tinklais ir Kaliningrado specialiajai tranzito schemai.

Vizito Nyderlanduose metu Finansų ministras Vilius Šapoka ir viceministrė Miglė Tuskienė taip pat susitiks su šalies parlamento nariais aptarti minėtus ir kitus aktualius ES finansų darbotvarkės klausimus.