„Viešoms, atviroms diskusijoms esame pasiūlę Savivaldybių finansinio savarankiškumo stiprinimo paketo projektą, kuriuo savivaldai būtų suteikiama daugiau galimybių skolintis, įgyvendinant Europos Sąjungos ir kitos tarptautinės paramos projektus, kuriems reikalingas savivaldybių prisidėjimas. Paprastai kofinansavimui reikalingas lėšas per metus sukaupti yra sudėtinga, todėl plėsdami savivaldos galimybes siūlome ir tvarų pajamų šaltinį – nekilnojamo turto mokestį, iš kurio gautos pajamos keliautų nebe į valstybės biudžetą, kaip yra dabar, bet į savivaldybių biudžetus.
Šio pasiūlymo projektą pateikėme viešoms diskusijoms ir laukiame visų suinteresuotų grupių pasiūlymų, kaip būtų galima projektą patobulinti.
Turint omenyje didelį neapibrėžtumą ir dinamišką ekonominę situaciją, siūlome modelį taikyti ne nuo šių metų, o situacijai šiek tiek stabilizavusis. Jei modelis būtų priimtas, gyventojai tik 2025 m. pradėtų mokėti už turimą nekilnojamąjį turtą.
Šiuo metu galiojantis nekilnojamo turto mokestis skaičiuojamas sumuojant visą žmogaus turimą turtą ir pagal susumuotą vertę, tenkančią vienam bendrasavininkui, taikomas nustatytas tarifas. Mūsų siūlymas – apmokestinti kiekvieną nekilnojamo turto objektą ir pajamas atiduoti savivaldai, kuri geriausiai žino, ko reikia vietos žmonėms: geresnės infrastruktūros, parkų, ar bendruomenėms svarbių viešųjų paslaugų ir projektų.
Nesutinku, kad priėmus naująjį modelį turtingiausieji Lietuvos gyventojai mokės mažiau – viešojoje erdvėje sutinkamas gana nekorektiškas dviejų mokesčių modelių lyginimas iškreipia vaizdą, nes situacijų gali būti labai įvairių. Tai priklausys ir nuo turimo turto, ir nuo savivaldybių priimtų apmokestinimo tarifų.
Pavyzdžiui, šiandien 50 daugiausiai nekilnojamojo turto mokesčio sumokančių asmenų, vidutiniškai turi apie 40 nekilnojamo turto vienetų. Absoliuti jų dauguma turtą naudoja ir komercinei paskirčiai – nuomoja – todėl gauna pajamų. Šiuo atveju, turtas būtų apmokestinamas ne mažiausiu tarifu, o savivaldos sprendimu – nuo 0,1 proc. iki 3 proc. Savivaldai atsiveria galimybės įgyvendinti norimą politiką ir patiems argumentuoti dėl tarifų dydžių, nustatant skatintinas ekonomines veiklas.
Kviečiu visus išsamiau susipažinti su mūsų siūlomu paketu ir atsiųsti pasiūlymus, kaip būtų galima patobulinti esamą projektą“.
Finansų ministrė Gintarė Skaistė