BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.


Centralizuotas turto valdymas – efektyvesnis

Data

2011 12 07

Įvertinimas
0

Vilnius, gruodžio 7 d. Jau nuo kitų metų planuojama nekilnojamo turto valdymą perduoti į vienas rankas – centralizuotai valdomo valstybės turto valdytojui (CTV) , kuris būtų steigiamas sujungiant Valstybės turto fondą ir Turto banką. Finansų ministerija parengė 10 įstatymų pakeitimų paketą, leisiantį pertvarkyti valstybei priklausančio nekilnojamojo turto valdymą. Pasiūlymų esmė – sudaryti sąlygas centralizuotam valstybės nekilnojamojo turto valdymui įdiegti ir įmonės, kuri centralizuotai valdys šį turtą, veiklai pradėti.

Valstybės nekilnojamasis turtas yra daugiausia turto valdytojų turintis turtas, skirtingai nei žemė, keliai, miškai ar kitos valstybės turto rūšys, kurios turi tam tikrą centralizavimo lygį. Nekilnojamojo turto, kurį institucijos naudoja veiklai vykdyti, valdymas nėra institucijų funkcijoms priskirta veikla. Kita vertus, turto valdymu ir priežiūra užsiima  visi turto valdytojai, nors galėtų sutelkti dėmesį tik į pagrindines savo funkcijas ar veiklą.

Centralizuoto valdymo poreikį sąlygojo ir kitos priežastys: trūksta  patikimos informacijos, kiek valstybė turi nekilnojamojo turto, kaip jis naudojamas (kiek išnuomota, kiek atiduota panaudai, kiek nenaudojamo ir t.t.), nėra valdymo kontrolės - niekas nekontroliuoja turto valdytojų sprendimų, todėl turtas valdomas neracionaliai, niekas neatlieka alternatyvių turto valdymo kaštų palyginimo, nes nėra renkami duomenys, kiek išlaidų patiriama šiam turtui išlaikyti, negalima įvertinti turto valdymo efektyvumo ir optimizuoti kaštų.

Siekiant efektyvesnio valstybės nekilnojamojo turto valdymo, CTV ketinama patikėti platų veiklų spektrą. Centralizuotą nekilnojamojo turto valdymą sudarys 8 pagrindinės veiklos. CTV valdys visą informaciją apie valstybei nuosavybės teise priklausantį visą nekilnojamąjį turtą. Disponuodamas informacija jis galės vykdyti valdymo stebėseną ir kontrolę, nes turto valdytojai  privalės savo sprendimus derinti su CTV. Tokiu būdu atsiras galimybės nenaudojamą turtą perskirstyti, t. y. perduoti kitam valdytojui, kuriam jo reikia arba jį parduoti jeigu jis valstybės poreikiams nereikalingas. Dar viena veikla – administracinės paskirties nekilnojamojo turto  perdavimas valdyti CTV, palaipsniui pereinant prie turto nuomos santykių. Beje, nuomos santykiai plačiausiai taikomi užsienio valstybėse, kurios turi ilgametę centralizuoto valdymo patirtį. CTV galės centralizuotai pirkti turto priežiūros paslaugas, taip būtų pasiekta masto ekonomija, todėl mažėtų išlaidos turto priežiūrai. Labai svarbi dar viena veikla – turto naudojimo ir įsigijimo alternatyvų vertinimas. Kas racionaliau – statyti ar pirkti naują pastatą, o gal išsinuomoti tokį turtą rinkoje turto valdytojui patars CTV, kuris ir bus naujo administracinio turto įsigijimo organizatoriumi. 

Teikiamais įstatymų pakeitimais tikimasi suformuoti racionalaus valstybės nekilnojamojo turto valdymo tradicijas.

Neabejojama, kad centralizuoto valstybės nekilnojamo turto valdymo principai užtikrins, jog šio turto valstybės institucijos turėtų pagal poreikius ir valdomas jis būtų efektyviai, o tai savo ruožtu mažins valstybės nekilnojamo turto valdymo išlaidas.

--------

Viešųjų ryšių skyrius

Tel.: (8 5) 239 0022