BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.


Dėl ankstesnės valdžios klaidų - Europos Komisijos sankcijos

Data

2009 05 13

Įvertinimas
0

Vilnius, gegužės 13 d. Šiandien Europos Komisija pranešė, kad Lietuvai siūloma pradėti biudžeto deficito perviršio procedūrą.

Dėl neapdairios ir neatsakingos biudžeto politikos, kurią vykdė ankstesnė Vyriausybė, ekonomikos pakilimo laikotarpiu mūsų šalis nepasinaudojo galimybe iš viršplaninių pajamų sukaupti finansinių išteklių rezervą sunkmečiui ir neįgyvendino priemonių, kurios būtų užtikrinusios ilgalaikį finansų stabilumą.

„Europos Komisija, Europos Sąjungos ekonomikos ir finansų ministrų Taryba ne kartą kvietė ankstesnę Vyriausybę riboti valstybės išlaidas, slopinti spartėjančią infliaciją, mažinti išorinį Lietuvos disbalansą. Į šiuos įspėjimus ankstesnė Vyriausybė nereagavo net sulėtėjus ūkio augimui: 2008 metais deficito didinimui finansuoti prieš Seimo rinkimus buvo panaudotas net 1,3 mlrd. „Sodros“ rezervas. Dėl to dabartinei Vyriausybei tenka ir dar teks imtis nepopuliarių sprendimų mažinant valstybės išlaidas, kad būtų grąžintas pasitikėjimą mūsų valstybės finansų politika tarptautiniu lygiu“, - sakė finansų ministras Algirdas Šemeta.

Dabartinė Vyriausybė vykdo griežtą fiskalinę politiką bei deficito kontrolę ir dės visas pastangas, kad ankstesnės biudžeto politikos klaidos netaptų kliūtimi Lietuvai siekiant kuo spartesnės narystės eurozonoje.

Europos Komisija teigiamai vertina, kad nuo 2009 m. Lietuva ėmėsi naujos biudžeto politikos, kuria siekiama sutvirtinti valdžios sektoriaus finansus. Teikiant 2009 m. valdžios sektorių sudarančių biudžetų projektus 2008 m. gruodį, deficitas buvo sumažintas daugiau nei 4 proc. nuo BVP, o tikslinant š.m. gegužės pradžioje - dar 3 proc. nuo BVP.

2008 m. valdžios sektoriaus biudžeto (valstybės, savivaldybių, „Sodros“ ir Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetų)deficitas sudarė 3,2 proc. BVP, kai Europos Sąjungos steigimo sutartyje nurodoma, jog šis rodiklis neturi viršyti 3 proc. BVP.

Faktinis 2008 m. fiskalinis deficitas gerokai viršijo Fiskalinės drausmės įstatymo reikalautą 0,5 procento BVP ribą, nors pajamos iš mokesčių surinkimo dėl ekonomikos lėtėjimo gali būti laikoma perviršinio deficito priežastimi tik iš dalies.

Europos Komisija konstatavo, kad Lietuvos 2008 m. valdžios sektoriaus deficito perviršis negali būti vertinamas kaip globalaus ekonominio sunkmečio pasekmė, kadangi fiskalinė padėtis iš esmės blogėjo dėl didesnio nei planuota valstybės išlaidavimo.

Jeigu mūsų šalis ir toliau laikysis nuo 2009 m. pradėtos griežtos biudžeto politikos bei sumažins valdžios sektoriaus biudžeto deficitą žemiau 3 proc. nuo BVP, ankstesnės Vyriausybės klaidos neturėtų nutolinti pasirengimo euro įvedimui.

***

Biudžeto deficito perviršio procedūra reiškia, kad Lietuvos valdžios sektoriaus finansus ES Komisija ir Taryba stebės griežčiau nei iki šiol: bus teikiamos rekomendacijos Lietuvai ir vertinamas šių rekomendacijų vykdymas tol, kol deficitas sumažės žemiau 3 proc. nuo BVP.

Daugiau apie biudžeto deficito perviršio procedūrą: http://ec.europa.eu/economy_finance/sg_pact_fiscal_policy/fiscal_policy554_lt.htm

 

Viešųjų ryšių skyrius
Tel. (8 5) 239 0187
www.finmin.lt