ECOFIN darbotvarkėje – „išėjimo“ strategija ir finansų sektoriaus priežiūra
Data
2009 12 01
Įvertinimas
Vilnius, gruodžio 1 d. Rytoj finansų ministrė Ingrida Šimonytė dalyvaus Briuselyje (Belgija) vyksiančiame Europos Sąjungos ekonomikos ir finansų ministrų (ECOFIN) tarybos posėdyje, kuriam baigianti ES pirmininkauti Švedija parengė plačią darbotvarkę, apimančią pasirengimą š. m. gruodžio 10-11 d. vyksiančiam Europos viršūnių tarybos (EVT) susitikimui ir aktualius mokesčių bei finansų rinkų klausimus.
Šiame ECOFIN tarybos posėdyje bus pristatyti reglamentų projektai dėl naujų Europos priežiūros institucijų įsteigimo – Europos bankininkystės institucijos, Europos draudimo ir profesinių pensijų institucijos ir Europos vertybinių popierių ir rinkų institucijos. Taip pat ketinama priimti Tarybos išvadas dėl „išėjimo“ strategijų finansų sektoriuje ir finansinio stabilumo planų. Atsižvelgiant į tai, kad situacija ES bankų sektoriuje dar pakankamai trapi, siūlomas laipsniškas valstybės paramos priemonių nutraukimas. Pabrėžiama, kad paramos nutraukimo laikas ir strategija priklausys nuo kiekvienos šalies individualios ekonominės situacijos ir perspektyvų. Tuo pačiu siūloma tobulinti krizių valdymo sistemą, stiprinant šalių gebėjimus ir funkcijas.
Ruošiantis š. m. gruodžio 10-11 d. vyksiančiam EVT susitikimui, bus pristatoma informacija apie pasiektą pažangą dėl teisės aktų paketo, kuriais siūloma sustiprinti Europos finansų sektoriaus priežiūros sistemą. Be to, planuojama priimti Tarybos išvadas dėl Lisabonos strategijos po 2010 m. Kadangi ES ekonomika išgyvena svarbias struktūrines permainas, ECOFIN tarybos išvadose akcentuojama priemonių, kurios būtų taikomos įveikus krizę, svarba siekiant ES augimo potencialo ir viešųjų finansų tvarumo. Pabrėžiamas užimtumo, produktų bei paslaugų rinkos produktyvumo bei žmogiškojo kapitalo skatinimas, inovacijos ir atvirų rinkų užtikrinimas. Taip pat akcentuojama socialinės sistemos reformos būtinybė (pensijų sistemos reforma ir biudžeto tvarumą užtikrinanti nacionalinės fiskalinės politikos svarba). Naują ES augimo ir užimtumo strategiją iki 2020 m. EVT priims kitų metų pavasarį.
Pagal Stabilumo ir augimo pakto nuostatas bus priimami Tarybos sprendimai dėl Austrijoje, Belgijoje, Čekijoje, Vokietijoje, Italijoje, Nyderlanduose, Portugalijoje, Slovėnijoje, Slovakijoje, Jungtinėje Karalystėje, Ispanijoje, Prancūzijoje ir Airijoje egzistuojančios deficito perviršio situacijos bei teikiamos rekomendacijos šiai padėčiai ištaisyti. Tinkamų priemonių, atitinkančių Tarybos rekomendacijas, visos minėtos šalys turi imtis iki 2010 m. birželio 2 d. Be to, Taryba rekomenduoja šalims įgyvendinti reformas, skatinančias BVP augimą. Taip pat siūlomas Tarybos sprendimas, kad Graikija laiku nesiėmė efektyvių veiksmų deficito perviršio situacijai ištaisyti. Graikijai rekomendacijos dėl to buvo pateiktos šių metų pavasarį, tačiau nuo tada makroekonominė ir biudžeto situacija Graikijoje pablogėjo.
Dauguma mokesčių klausimų, kuriuos ketina aptarti ES finansų ministrai, yra susiję su informacijos apsikeitimo ir administracinio bendradarbiavimo stiprinimu.
Be to, finansų ministrė Ingrida Šimonytė Briuselyje dar dalyvaus Europos politikos centro organizuojamoje diskusijoje „Ekonomikos nuosmukio poveikis naujosioms ES šalims narėms“.
Viešųjų ryšių skyrius
Tel.: (8 5) 219 9376
www.finmin.lt