BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.


Estijos, Latvijos ir Lietuvos finansų ministrų susitikimas 2009 m. rugpjūčio 21d.

Data

2009 08 21

Įvertinimas
0

Vilnius, 2009 m. rugpjūčio 21 d. Šiandien Finansų ministrai Jürgen Ligi, Einars Repše ir Ingrida Šimonytė susitiko Taline. Tarpusavio diskusijose ministrai pagrindinį dėmesį skyrė ekonominei situacijai ir viešųjų finansų iššūkiams, su kuriais trys šalys susidurs per ateinančius metus.

Gilus pasaulinės ekonomikos sulėtėjimas ir įtampa finansų rinkose dėl pasaulinės finansų krizės žymiai paveikė Baltijos šalių ekonomiką. Po spartaus ekonominio augimo laikotarpio, Lietuva, Latvija ir Estija perėjo į ūkio nuosmukio fazę. Ekonomikos sulėtėjimas Baltijos valstybėse apibūdinamas panašiais iššūkiais: poreikiu užtikrinti gerą šalių finansinę padėtį, siekiant išvengti netvaraus valstybės skolos susikaupimo, imtis priemonių, švelninančių ekonominio sunkmečio pasekmes, ir išlaikyti pasitikėjimą finansų sektoriumi.

Dabartinio būtino prisitaikymo prie ekonominių sąlygų sparta ir apimtis griežtai apribojo trijų šalių viešuosius finansus. Estija, Latvija ir Lietuva viešųjų finansų stabilizavimo paieškose laikėsi panašių priemonių derinio – mažino biudžeto išlaidas, įskaitant administracinių išlaidų mažinimą, ir didino mokesčius, daugiausia - pridėtinės vertės (PVM) ir akcizo mokesčius.

Tokioje situacijoje, kai reikia paspartinti ūkio atsigavimą, labai svarbu efektyviai ir veiksmingai panaudoti ES struktūrinių fondų paramą. Paskata naujai ekonomikos augimo fazei, kurią galėtų suteikti šie papildomi ištekliai, turėtų būti išnaudota. Ministrai sveikina Europos Komisijos iniciatyvas, skirtas supaprastinti struktūrinių fondų administravimą. Estija, Lietuva ir Latvija jau panaudojo pirmąjį supaprastintų taisyklių kompleksą; reikalingo bendrojo finansavimo užtikrinimas taip pat yra šių šalių biudžetų prioritetas.

Svarbus vaidmuo ekonomikos gaivinimo ir apskritai pasitikėjimo ekonomika atkūrimo procese tenka ir gyvybingam bei patikimam finansų sektoriui. Ministrai palaiko ES žingsnius pertvarkant ES finansų priežiūros sistemą ir rems ES pirmininkaujančios Švedijos pastangas ieškant tinkamų sprendimų šioje srityje.

Ateinančiųjų metų prioritetas – atkurti pasitikėjimą viešųjų finansų tvarumu, kuris sustiprintų ekonomikos atsigavimo pagrindus Baltijos valstybėse. Estija, Latvija ir Lietuva pakartotinai pabrėžia siekį susidarius pirmajai galimybei tapti euro zonos narėmis.

 

Viešųjų ryšių skyrius
Tel. (8 5) 2399 337
www.finmin.lt