Jau 11-ą kartą apdovanoti geriausi Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų investicijų Lietuvoje projektų nugalėtojai. Konkurso „Europos burės“ apdovanojimų metu įvertinti 5-ių nominacijų laimėtojai – statulėlės atiteko Lietuvos šeimų, auginančių kurčius ir neprigirdinčius vaikus, bendrijai „Pagava“, Vilniaus Simono Konarskio mokyklai, Klaipėdos miesto savivaldybei, Kvalifikacijų ir profesinio mokymo plėtros centrui, MB „Traškuva“.
Laureatus sveikinusi finansų viceministrė Loreta Maskaliovienė pažymėjo, kad konkursas plečiasi ne tik regioniškai, bet ir atsiranda vis įvairesnių sričių.
„ES investicijos neatpažįstamai pakeitė ir toliau keičia mūsų šalies veidą tiek šalies gyventojų, tiek užsienio investuotojų akyse. Lėšos vis dažniau panaudojamos bendruomeniškumo, savanorystės, sveikatinimo puoselėjimui, iš ES investicijų stengiamasi išauginti ilgalaikę grąžą duodančius projektus“, – sako finansų viceministrė Loreta Maskaliovienė.
Iškilmingo apdovanojimų renginio metu Vilniuje „Europos burių“ statulėlės įteiktos 5 projektų vykdytojams.
Lietuvos šeimų, auginančių kurčius ir neprigirdinčius vaikus, bendrija „Pagava“ laimėjo apdovanojimą „Už investicijas į žmogų“. Bendrijai laimėjimą pelnė projektas, kuriuo siekiama sudaryti galimybes vyresnio amžiaus asmenims, tarp jų kurtiems ir neprigirdintiems, aktyviai dalyvauti socialiniame gyvenime, stiprinti jų bendruosius gebėjimus bei pasitikėjimą savimi, kad galėtų lengviau integruotis į darbo rinką. Iki šiol Lietuvoje buvo skatinama jaunų žmonių savanorystė ir labai mažai dėmesio kreipiama į vyresnio amžiaus asmenų potencialą.
Nominacijoje „Už inovatyvius sprendimus“ nugalėjo Vilniaus Simono Konarskio mokyklos projektas, kurio tikslas – pagerinti ketvirtų klasių mokinių matematikos gebėjimus, taikant inovatyvias „Lego Education MoreToMath“ idėjas. Projekto metu mokslininkai kartu su mokytojais sukurs metodinę medžiagą III-IV klasei, kaip organizuoti matematiniams tyrinėjimams su Lego skirtas pamokas. Išbandžius metodiką projekte dalyvaujančiose mokyklose, šia medžiaga galėtų naudotis visi Lietuvos pradinių klasių mokytojai, o sukurta nauja sistema tapti pagrindu sąmoningai Lietuvos pradinio matematinio ugdymo kaitai.
Laurai „Už šiuolaikiškos aplinkos kūrimą“ atiteko Klaipėdos miesto savivaldybei, kuri statys daugiafunkcinį sveikatingumo centrą, suteiksiantį sąlygas neformalaus švietimo, sveikatinimo bei laisvalaikio veikloms ne tik miesto gyventojams, bet ir profesionaliems sportininkams (baseinas atitinka Tarptautinės plaukimo federacijos (FINA) standartą). Tokius pažangius technologinius sprendimus naudojančio baseino Baltijos šalyse iki šiol nebuvo: A+ energetinės klasės statinys, sukurta saulės jėgainė, įrengta elektromobilių įkrovos stotelė ir kt. Išmaniai įrengtas baseinas bus lengvai pritaikomas plaukti besimokantiems vaikams ar nėščiųjų užsiėmimams vandenyje, vandens gimnastikai, žmonėms su negalia, senjorams. Juo taip pat galės naudotis Karinės jūrų pajėgos, povandeninės archeologijos specialistai.
„Europos burė“ nominacijoje „Už suteiktas galimybes augti“ įteikta Kvalifikacijų ir profesinio mokymo plėtros centrui, kuris apmokys per tūkstantį profesinio ir suaugusiųjų mokymo įstaigų mokytojų (andragogų). Tikimasi, kad įgyvendinus šį projektą mokytojų įgytos žinios padidins profesinio ir suaugusiųjų mokymo kokybę ir jo patrauklumą tarp šalies gyventojų, o tobulinant sektorinių centrų atstovų kvalifikaciją, bus efektyviau išnaudojamas sektorinių praktinio mokymo centrų potencialas.
„Už įdomiausią smulkaus verslo projektą“ apdovanojimas atiteko MB „Traškuva“, gaminančiai daržovių traškučius. Įmonė gimė prieš 6-erius metus, tuo metu rinkoje karaliavo bulvių traškučiai ir praktiškai nebuvo įmanoma rasti kitokių traškučių. Įmonės kūrėjams norėjosi pasiūlyti šį tą naujo – taip gimė idėja gaminti natūralesnius daržovių traškučius, kuriuose nėra jokių dirbtinių priedų, prieskoniai taip pat natūralūs, o daržovės perkamos tik iš Lietuvos ūkių.
„Europos burių“ apdovanojimais siekiama įvertinti ir visuomenei pristatyti didžiausią vertę žmogui, kraštui, visuomenei ir valstybei duodančius Europos Sąjungos fondų lėšomis finansuojamus projektus.
Visą išsamią informaciją apie ES 2014–2020 m. investicinių fondų lėšas Lietuvoje galite rasti čia.
Papildoma informacija:
Šiemet projektus vertinimui atrinko projektų vadovai. Vėliau 35-i atrinkti projektai keliavo į specialiai šiam tikslui suburtos nepriklausomos komisijos rankas, kuri išrinko nugalėtojus. Projektus vertino:
Nuotr. aut. Vidas Černiauskas