BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.


Europos Komisija įvertino Lietuvos konvergencijos 2008 metų programą

Data

2009 02 25

Įvertinimas
0

Vilnius, vasario 25 d. Šiandien Europos Komisija įvertino Lietuvos konvergencijos 2008 m. programą – pagrindinį dokumentą, nubrėžiantį vidutinio laikotarpio finansų politikos gaires ir pateikė savo rekomendacijas.

Įvertinime pažymima, kad pagrindinis Lietuvos iššūkis šiuo metu - suvaldyti ekonomikos lėtėjimą išlaikant makroekonominį stabilumą. Taip pat pažymima, kad Lietuva su 2009 metų biudžetu ėmėsi politikos, kuria siekia suvaldyti vidaus ir išorės disbalansus. Europos Komisijos nuomone, konsoliduota 2009-2011 metų fiskalinė mūsų šalies politika (fiskalinio deficito užduotys: 2,1 proc. BVP - 2009 metams, 1 proc. BVP – 2010 metams ir subalansuoti viešieji finansai – 2011 metams) yra tinkama.

Europos Komisijos įvertinimo pagrindu parengtas Europos ekonomikos ir finansų tarybos nuomonės projektas dėl Lietuvos konvergencijos 2008 m. programos. Įvertinus mūsų šalies makroekonominių ir biudžeto rodiklių visumą bei projekcijas, siekiant tvarios konvergencijos ir sėkmingo dalyvavimo Valiutų kurso mechanizme II, Lietuva kviečiama vykdyti priemones 2009 m. biudžeto tikslams pasiekti. Tarp jų – nustatyti išlaidų prioritetus ir tęsti fiskalinę konsolidaciją vidutinės trukmės laikotarpiu, apriboti viešojo sektoriaus darbo užmokesčio augimą siekiant suderinti viso ūkio atlyginimus su darbo našumu ir sustiprinti darbo išteklių kaštų konkurencingumą. Taip pat Lietuvai derėtų stiprinti fiskalinį valdymą ir skaidrumą gerinant vidutinio laikotarpio biudžeto planavimo ir vykdymo sistemą bei laikytis išlaidų drausmės.

„Šis vertinimas rodo, kad Lietuvos pasirinktos priemonės ekonominiam sunkmečiui įveikti iš esmės atitinka Europos Komisijos rekomendacijas. Siekdama įgyvendinti užsibrėžtus biudžeto tikslus Vyriausybė visų pirma ieškos sprendimų, kaip toliau mažinti valstybės einamąsias išlaidas“,  - sakė finansų ministras Algirdas Šemeta.

Europos Komisija pažymi, kad per pastaruosius kelerius metus Lietuvos biudžeto  planavimo ir vykdymo sistema nesulaikė nuo pernelyg didelio išlaidavimo. Ūkio augimo laikotarpiu fiskalinė politika buvo ekspansyvi, nebuvo sukaupta rezervų pasiruošti ūkio ciklo sąlygų pasikeitimui. 2008-aisiais, pagal šių metų Europos Komisijos tarpines prognozes, Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas siekė 2,9 proc. BVP vietoj numatyto 0,5 proc. BVP.

Europos finansų ir ekonomikos ministrai nuomonę dėl Lietuvos konvergencijos 2008 m. programos svarstys šių metų kovo 10 d. Briuselyje.

 

Viešųjų ryšių skyrius
Tel. (8 5) 239 0187
www.finmin.lt