2018-07-08

Finansų ministras Vilius Šapoka: Lietuva siekia tapti Kinijos finansinių paslaugų vartais į Europą

Kinijos bei Centrinės ir Rytų Europos šalių „16+1“ Vyriausybių vadovų susitikime, kuriame Lietuvą atstovavo finansų ministras Vilius Šapoka, sutarta Vilniuje įkurti „16+1“ formato finansinių technologijų koordinavimo centrą ir 2019 m. organizuoti aukšto lygio fintech konferenciją.

„Šia proga noriu padėkoti visoms „16+1“ šalims už išreikštą įvertinimą ir paramą Lietuvos iniciatyvai. Tai yra puikus pavyzdys, jog Kiniją bei Centrinės ir Rytų Europos šalis sieja bendri interesai – kurti patrauklią aplinką finansinėms inovacijoms ir skatinti inovatyvaus verslo plėtrą. Įsteigus fintech koordinavimo centrą, ne tik padidinsime Lietuvos, kaip fintech šalies, žinomumą pasaulyje ir sulauksime daugiau investicijų bei naujų darbo vietų. Taip pat sukursime galimybes keistis naujausiomis žiniomis apie inovacijas bei priemones, užtikrinančias finansinį stabilumą, kovą su pinigų plovimu ir terorizmo finansavimu, kibernetinį saugumą bei vartotojų apsaugą“, – aukščiausio lygio susitikime kalbėjo finansų ministras Vilius Šapoka.

Sprendimas buvo priimtas patvirtinus gaires bendradarbiavimui tarp Kinijos bei Centrinės ir Rytų Europos šalių (angl. The Sofia Guidelines for Cooperation between China and Central and Eastern European Countries).

Anot finansų ministro V. Šapokos, „16+1“ formatas sustiprins Lietuvos ir Kinijos dvišalius santykius. Esame pasiruošę glaudžiam bendradarbiavimui finansinių paslaugų, ypač finansinių technologijų, srityje. Lietuva nori tapti Kinijos finansinių paslaugų vartais į Europą ir yra pasiruošusi prisiimti lyderio vaidmenį.

„16+1“ formato susitikime finansų ministras V. Šapoka kartu su Kinijos premjeru bei Centrinės ir Rytų Europos šalių ministrais pirmininkais taip pat aptarė bendradarbiavimo transporto ir logistikos, pramonės ir aukštųjų technologijų, žemės ūkio, finansinių technologijų, turizmo, elektroninės prekybos ir investicijų srityse galimybes, ES ir Kinijos ryšių plėtojimą.

Taip pat renginio metu VšĮ „Versli Lietuva“ pasirašė abipusio supratimo memorandumą (MoU) su Kinijos banku „Bank of China“ dėl verslo galimybių plėtros tarp Kinijos ir Lietuvos. Šalys galės efektyviau bendradarbiauti prekybos, paslaugų ir pramonės srityje, keistis tarpusavyje aktualia informacija, bendrai organizuoti verslo forumus ir verslas verslui (B2B) susitikimus tarp abiejų šalių atstovų.

* 16+1 formatas buvo įsteigtas Kinijos iniciatyva 2012 m. Jis skirtas plėtoti Kinijos bendradarbiavimą su Centrinės bei Rytų Europos šalimis (11 ES valstybių narių – Lietuva, Latvija, Estija, Lenkija, Čekija, Slovakija, Slovėnija, Bulgarija, Rumunija, Vengrija, Kroatija ir 5 Balkanų valstybių – Albanija, Bosnija ir Hercegovina, Juodkalnija, Makedonija, Serbija) ir stiprinti tarpusavio šalių strateginę partnerystę. Šiame formate vyksta bendradarbiavimas transporto, investicijų, finansinių paslaugų, žemės ūkio, kultūros, švietimo, sveikatos apsaugos ir kitose srityse.