Finansų viceministras D. Sadeckas: „Sanglaudos politika turi keistis – tapti veiksmingesne, lankstesne, greičiau reaguojančia į kintančią aplinką“
Finansų viceministras Darius Sadeckas, šiandien dalyvausiantis Graikijoje vyksiančioje ekonomikos forumo panelinėje diskusijoje „ES Sanglaudos politikos ateitis po 2027 m.“ pabrėžia Sanglaudos politikos svarbą ES konkurencingumui ir atsparumui. Pasak viceministro, auganti pasaulinė konkurencija, geopolitinis nestabilumas ir regioniniai skirtumai rodo, kad vienijanti Sanglaudos politika įgauna vis didesnę svarbą.
„Didžiausia Sanglaudos politikos pridėtinė vertė remiasi trimis pagrindinėmis vertybėmis: šios politikos principais, konvergencija, tarpusavio vienybe ir solidarumu. Išsaugant šias vertybes ir žvelgiant į ateitį Sanglaudos politika po 2027 m., akivaizdu, turi keistis. Ateityje turime reformuoti Sanglaudos politikos modelį, sukurdami veiksmingesnį, lankstesnį ir į besikeičiančią aplinką reaguojantį mechanizmą, kuris paspartintų investicijas, suteiktų teigiamų paskatų įgyvendinti būtinas reformas ir generuotų skubias investicijas saugumui“, – sako viceministras.
Ateities Sanglaudos politika, skirta visiems regionams, turėtų būti dar labiau orientuota į inovacijas, žaliąją ir skaitmeninę pertvarką, talentų ugdymą, visuomenės atsparumą visoje ES.
Pasak viceministro, įgyvendinant 2021–2027 m. Sanglaudos programą labai vertiname aktyvius Europos Komisijos veiksmus siekiant užtikrinti, kad Sanglaudos politika atitiktų šiandienos realijas. Šių metų balandžio mėn. Europos Komisija pateikė pasiūlymus, kuriais valstybės narės Sanglaudos programomis skatinamos daugiau investicijų nukreipti į ES konkurencingumą, gynybą, rytinių pasienio regionų saugumo didinimą, perėjimą prie žaliosios energijos.
„Lietuvos investicijų programos sritys atliepia geopolitinį kontekstą: jau nukreipėme dalį ES lėšų atsparumo didinimo, gynybos ir saugumo prioritetams – dvejopos paskirties investicijoms, gynybos pramonės automatizavimui, skaitmenininimui, inovacijų diegimui ir strateginės vertės grandinių kūrimo iniciatyvoms“, – sako D. Sadeckas.
Žvelgiant į ateitį ir rengiant 2028–2034 m. laikotarpio Sanglaudos programą, Lietuvai ypač svarbu įvardyti specifinius poreikius, kylančius dėl kaimynystės su šalimis agresorėmis, Rusijos neišprovokuoto agresijos karo prieš Ukrainą, pavyzdžiui, susijusius su šalies saugumu, atsparumu, konkurencingumu ir ekonominiu stabilumu. Saugumo užtikrinimas Lietuvai yra ne tik prioritetas – tai esminė tvaraus augimo prielaida.
Kasmetiniame Delphi ekonomikos forume susirenka daugiau nei 2 500 dalyvių iš finansų, mokslo, verslo, politikos ir akademinės bendruomenės. Joje diskutuojama apie svarbiausius šiandienos iššūkius ir sprendimus, telkdami viešąsias institucijas, privatų sektorių ir pilietinę visuomenę tiek atvirose, tiek uždarose diskusijose. Šiais metais forumas organizuojamas jau 10 kartą.
Sanglaudos politika – tai ES politika, kurios tikslas yra mažinti ekonominius ir socialinius skirtumus tarp valstybių ir regionų bei skatinti darnią plėtrą visoje ES.