2024-04-23

Finansų viceministrė: „Išvystyta kapitalo rinka – raktas į Lietuvos ekonomikos konkurencingumą“

„Metų ekonomikos forumo“ metu finansų viceministrėVaida Česnulevičiūtė-Markevičienė pažymėjo, jog šiandien, tokiu neapibrėžtu laikotarpiu, reikia veikti išvien – tam Finansų ministerija konsolidavo keturias įmones ir sukūrė nacionalinę plėtros įstaigą (NPĮ), kuri tapo patikimu verslo partneriu.  Prieš metus visos keturios NPĮ įstaigos turėjo apie 70 finansinių priemonių už maždaug 4 mlrd. eurų, dabar konsoliduota NPĮ valdo 93 priemones už 4,5 mlrd. eurų.

„Finansų ministerija, kartu su kitomis institucijomis skatina Lietuvos kapitalo rinkos stabilią ir konkurencingą plėtrą, pritraukiant daugiau naujų investuotojų, plečiant naujus finansinius instrumentus, didinant jų patrauklumą investuotojams, taip siekiant atliepti rinkos poreikius. Per pastaruosius kelerius metus Lietuvos kapitalo rinkoje vyksta reikšmingų teigiamų pokyčių. Kartu tai yra svarbus postūmis toliau plėtojant kapitalo rinkos kultūrą Lietuvoje“, – pažymėjo finansų viceministrė.

Pasak V. Česnulevičiūtės-Markevičienės, siekiant pagerinti prieigą prie kapitalo Lietuvos įmonėms, Finansų ministerija konsolidavo keturias įmones ir sukūrė nacionalinę plėtros įstaigą (NPĮ) „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA), kuri padeda Lietuvos verslui ir suteikia ne tik reikalingos informacijos, bet ir yra patikimas verslo partneris.

Konsoliduotame Fonde sudarytos sąlygos sutelkti įvairius finansavimo šaltinius svarbioms Lietuvos ekonomikos sritims – verslumo skatinimo ir plėtros, inovacijų, atsinaujinančių energijos išteklių, energijos efektyvumo ir kitoms – finansuoti. Taip pat INVEGA vykdo žaliųjų finansų plėtrą, prisideda prie finansinių paslaugų ir technologijų ekosistemos bei vysto efektyvią valstybės ir privataus sektoriaus partnerystę.

„Prieš metus buvo skaičiuota, kad visos keturios NPĮ įstaigos turėjo apie 70 finansinių priemonių už maždaug 4 mlrd. eurų, dabar konsoliduota NPĮ valdo 93 priemones už 4,5 mlrd. eurų“, – pridūrė viceministrė.

Be to, anot V. Česnulevičiūtės-Markevičienės, Lietuva imasi regioninės lyderystės žaliųjų finansų srityje ir siekia pirmoji Baltijos šalyse sukurti tokią bendradarbiavimo formą tarp viešojo sektoriaus ir privačių investuotojų, kuri leistų pritraukti reikšmingą kiekį lėšų tvariesiems, žaliesiems projektams. Todėl svarbu, jog strateginiu šios pertvarkos partneriu tapo Žaliųjų finansų institutas, kuris užtikrina visą žaliųjų finansų ekosistemos veiklą ir veikia INVEGA vidinėje struktūroje.

Pasak viceministrės, skatinant kapitalo rinką svarbus vaidmuo tenka vienerius metus gyvuojančiaiKapitalo rinkos tarybai, kuri įsteigta Finansų ministerijos ir Lietuvos banko iniciatyva. Tarybos veikla padeda verslui pritraukti lėšų, o gyventojams – didinti jų finansinį raštingumą, investuoti į Vyriausybės taupymo lakštus ir gauti garantuotą grąžą.

V. Ivanovo, „Verslo žinios” nuotr.