2023-02-02

Ministrė G. Skaistė susitikime su ERPB viceprezidentu Jurgen Rigterink: „Karo akivaizdoje turime sutelkti investicijas į energetinio nepriklausomumo didinimą“

Finansų ministrė Gintarė Skaistė šiandien susitiko su Europos Rekonstrukcijos ir plėtros banko (ERPB) viceprezidentu Jurgen Rigterink. Susitikimo metu aptartos Lietuvos ekonomikos perspektyvos, siekis didinti ERPB investicijas prisidedant prie šalies energetinio nepriklausomumo stiprinimo ir kapitalo rinkų plėtros. Taip pat didelis dėmesys skirtas banko vaidmeniui teikiant finansinę paramą Ukrainai.

„rusijos karo prieš Ukrainą akivaizdoje turime plėsti investicijų apimtis į Lietuvos ir viso regiono energetinio nepriklausomumo didinimą, taip stiprinant ir ekonominį atsparumą ateities sukrėtimams. Siekiant šių tikslų ERPB yra svarbus ir patikimas partneris. Taip pat banko rolė svarbi prisidedant prie Lietuvos kapitalo rinkų vystymo ir plėtojant daug potencialo turinčią žaliųjų finansų sritį“, – teigė finansų ministrė G. Skaistė.

Ministrė ir J. Rigterink taip pat aptarė iki šiol ERPB Ukrainai suteiktą finansavimą ir prioritetines tolimesnių investicijų Ukrainoje kryptis, papildant kitus paramos teikimo šaltinius, sutartus ES ir tarptautiniu lygiu. Be to, akcentuotas privataus sektoriaus, įskaitant ir Lietuvos įmones, įtraukimo į Ukrainos atstatymo darbus vaidmuo.

„Vertiname ERPB įsitraukimą Ukrainoje ir investicijas į prioritetinius sektorius – prekybą, maisto ir energetinį saugumą, prisidėjimą prie kritinės infrastruktūros atstatymo ir palaikymo. Susitelkus ir toliau turime teikti paramą ir mobilizuoti lėšas, kurios padėtų  atsilaikyti Ukrainai. Bankas specializuojasi dirbant su privačiu sektoriumi, o tai itin svarbu tiek išlaikant Ukrainos ekonomikos gyvybingumą karo metu, tiek ir ruošiantis šalies atstatymo procesams, kuriuose rolę galėtų vaidinti ir Lietuvos verslas“, – pabrėžė G. Skaistė.

Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas (angl. The European Bank for Reconstruction and Development, toliau – ERPB) – tarptautinė finansų institucija, įsteigta 1991 m. Banko narėmis yra 69 valstybės ir dvi tarptautinės institucijos – Europos Komisija (EK) ir Europos investicijų bankas, savo veiklą vykdantis 37 Vidurio ir Rytų Europos bei Pietų ir Rytų Viduržemio regiono valstybėse.

ERPB veiklos tikslas – skatinti ekonomines reformas, kurios paspartina valstybių perėjimą prie atviros ir demokratiškos rinkos ekonomikos. Bankas finansuoja projektus žemės ūkio, energijos vartojimo efektyvumo, finansų įstaigų, gamybos, vietinės aplinkosaugos infrastruktūros, gamtos išteklių, energetikos, nuosavybės, turizmo, mažų ir vidutinių įmonių, telekomunikacijų, informacinių technologijų, žiniasklaidos ir transporto srityse.