2022-04-25

Nauja finansinė priemonė prisidės prie tvaraus Lietuvos ekonomikos augimo ir transformacijos

  • EIB, kaip fondo valdytojas, kartu su Lietuvos Vyriausybe suteiks 90 mln. eurų paskolą naujai įsteigtam „SB modernizavimo fondui“
  • Fondas planuoja renovuoti 600 senų daugiabučių namų, gerinant 16 000 namų ūkių gyvenimo sąlygas

Europos investicijų bankas (EIB), kaip Europos regioninės plėtros fondo (ERPF) valdytojas, kartu su Lietuvos Vyriausybe teikia 90 mln. eurų paskolą naujai įsteigtai Šiaulių banko dukterinei įmonei „SB modernizavimo fondas“. Iš viso 275 mln. eurų paskolų fondui suteiks Lietuvos ir užsienio finansų įstaigos, tokios kaip Europos Tarybos plėtros bankas, „INVL Asset Management“, „Swedbank“, Šiaulių bankas ir Šiaurės investicijų bankas.

Fondas jau pradėjo veiklą ir planuoja renovuoti 600 senų daugiabučių namų, gerinant 16 000 namų ūkių gyvenimo sąlygas. Tikimasi, kad per metus projektas sutaupys 200 gigavatvalandžių (GWh) šilumos ir apie 50 000 tonų anglies dioksido.

Šis finansavimas teikiamas pagal sausio mėn. pasirašytą garantijos sutartį, kuria siekiama sukurti 75 mln. eurų vertės paskolų portfelį dar 7000 namų ūkių.

Vytautas Sinius, Šiaulių banko administracijos vadovas sakė: „Investuotojai, orientuodamiesi į naujai įsteigtą fondą, yra pasirengę paspartinti daugiabučių namų renovaciją. Užsibrėžėme ambicingą tikslą− finansuoti daugiau nei pusės tūkstančio daugiabučių namų renovaciją, kuri leistų gyventojams sumažinti didėjančių šilumos kaštų naštą ir pagerinti savo gyvenimo kokybę. Greita daugiabučių namų renovacija sumažintų Lietuvos priklausomybę nuo iškastinio kuro, taip pat labai prisidėtų prie kovos su klimato kaita mažinant anglies dioksido išmetimą.“

Pasak Vytauto Siniaus, naujasis fondas yra unikali finansinė priemonė, skirta pritraukti privatų finansavimą renovacijai Lietuvoje. Šio fondo struktūra leidžia pasiekti didelę sinergiją – pritraukiant privatųjį kapitalą siekiant padidinti valstybės lėšas renovacijos projektams finansuoti iki penkių kartų.

EIB viceprezidentas Thomas Östros sakė: „Šia sutartimi mes skiriame daugiau lėšų tiems, kurie nori atnaujinti savo namus ir pasiekti aukštesnį energijos efektyvumo lygį. Renovavus ES pastatų ūkį padidės energijos vartojimo efektyvumas ir kartu bus skatinama pereiti prie švarios energijos. Siekiant klimato politikos tikslų, labai svarbu derinti privačių suinteresuotųjų subjektų ir tarptautinių finansų įstaigų pastangas ir patirtį.“

„Investavimo platforma yra puikus pavyzdys kaip žaliosios investicijos geba pritraukti tokių tarptautinių finansinių institucijų, kaip „Europos Investicijų Bankas” turimus resursus ir kompetencijas, kuriant inovatyvius instrumentus ir atrakinant investavimo potencialą Lietuvoje veikiantiems bankams ir kitiems investuotojams finansuoti strategines ūkio sritis. Finansų ministerija tikisi, kad sukurtas finansinis instrumentas ateityje prisitrauks dar daugiau privataus kapitalo, taip mažinant ES struktūrinių lėšų poreikį ir pasiekiant vis didesnius tikslus renovuojant daugiabučių namus. Daugiabučių namų modernizavimo programa prisideda prie tvarių viešųjų finansų panaudojimo, mažina gyventojų sąskaitas už šildymą, mažina energetinę priklausomybę nuo iškastinio kuro šaltinių bei neigiamą klimato kaitos poveikį. Vertiname „Europos investicijų banko“ grupės indėlį įgyvendinant finansines priemones Lietuvoje, ypač daugiabučių namų renovacijos srityje. Naujausia finansinė priemonė prisidės prie tvaraus Lietuvos ekonomikos augimo ir transformacijos“, – sako finansų ministrės patarėjas Gytis Žakevičius.

Lietuvos aplinkos ministras Simonas Gentvilas sakė: „Lietuvos ilgalaikėje renovacijos strategijoje numatyta iki 2050 m. renovuoti daugumą senų daugiabučių namų, iš kurių net 66 % priklauso D ir žemesnėms energijos klasėms. Strategija siekiama 60 proc. sumažinti pirminės energijos suvartojimą ir visiškai panaikinti anglies dvideginio pėdsakus. Modernizuojant senus daugiabučius pastatus galima gerokai sumažinti energijos išteklių naudojimą ir sustiprinti Lietuvos energetinę nepriklausomybę, ypač mažinant energijos išteklių importą iš Rusijos.“

Šiaulių bankas, bendradarbiaudamas su EIB, jau daugiau nei dešimt metų dalyvauja daugiabučių namų modernizavimo programose ir užima daugiau nei 60 % šios rinkos. Per šį laikotarpį buvo pasirašytos daugiau nei 720 mln. eurų vertės modernizavimo paskolos (iš kurių daugiau nei 520 mln. eurų yra Šiaulių banko nuosavos lėšos), o bankas suteikė finansavimą 2380 daugiabučių namų.

Papildoma informacija

Europos investicijų bankas (EIB) yra jo valstybėms narėms priklausanti Europos Sąjungos ilgalaikio skolinimo institucija. Kaip ES klimato bankas, EIB įsipareigojo per ateinantį dešimtmetį remti 1 trln. eurų investicijas į klimato politiką ir aplinkos tvarumą.

AB Šiaulių bankas yra didžiausias Lietuvos kapitalo bankas, nuolat ir nuosekliai augantis finansinis partneris, ypatingą dėmesį skiriantis verslo finansavimo ir vartotojų finansavimo sprendimams. Šiaulių bankas aptarnauja klientus 37 Lietuvos miestuose. Banko akcijos įtrauktos į NASDAQ Baltijos šalių pagrindinį sąrašą.