BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.


Pirmininkaujanti Lietuva pasiekė sutarimą dėl Bendro pertvarkymo mechanizmo

Data

2013 12 18

Įvertinimas
0
Pirmininkaujanti Lietuva pasiekė sutarimą dėl Bendro pertvarkymo mechanizmo
Pirmininkaujanti Lietuva pasiekė sutarimą dėl Bendro pertvarkymo mechanizmo

Lietuvos finansų ministras Rimantas Šadžius ir Europos Komisijos narys Michelis Barnier

Pasiekdama ilgai lauktą sutarimą dėl Bendro pertvarkymo mechanizmo – esminio Bankų sąjungos ramsčio, – Lietuva gruodžio 18 d. Briuselyje baigė pirmininkavimą Europos Sąjungos Ekonomikos ir finansų reikalų tarybai. Tai atveria kelią deryboms su Europos Parlamentu, siekiant, kad reglamentas būtų priimtas dar per šią jo kadenciją, kaip numato Europos Vadovų Tarybos išvados. Bendras pertvarkymo mechanizmas įsigaliotų nuo 2015 metų.

„Šiandien dar labiau sutvirtinome Europos finansų stabilumo pamatą. Sutarus dėl Bendro pertvarkos mechanizmo, Bankų sąjungos architektūra jau beveik baigta. Be abejonių, tai išskirtinė Lietuvos pirmininkavimo sėkmė“, – sakė Lietuvos finansų ministras Rimantas Šadžius, pirmininkavęs ES Ekonomikos ir finansų reikalų (ECOFIN) tarybai.

Ministras taip pat padėkojo visoms pusėms už konstruktyvumą per visą Lietuvos pirmininkavimą ES tarybai ir simboliškai perdavė pirmininkavimą Graikijai.

Sutarimas dėl Bankų pertvarkos mechanizmo mažina bankų ir valstybių savitarpio priklausomybę ir Europos finansų rinkų susiskaidymą, taip pat iš esmės papildo Bankų gaivinimo ir pertvarkymo direktyvą ir Indėlių garantijų sistemas, dėl kurių pirmininkaujanti Lietuva sutarė pastarosiomis dienomis.

„Pirmininkaujanti Lietuva nuosekliai ir visomis išgalėmis įgyvendino siekį kurti patikimą Europą, ir sutarimas dėl Bendro pertvarkymo mechanizmo yra vienas iš ryškiausių laimėjimų kuriant tvirtą ir stabilią Bankų sąjungą“, – sakė R. Šadžius.

Taryboje sutarta dėl reglamento projekto, parengto remiantis Europos Komisijos pasiūlymu, ir sprendimo pasiekti tarpvyriausybinį susitarimą iki 2014 m. kovo 1 d.

Tarpvyriausybiniame susitarime būtų numatytos konkrečios nuostatos dėl bendro pertvarkymo fondo sukūrimo. Jis bus finansuojamas iš bankų įmokų – iš pradžių fondą sudarytų nacionalinės įplaukos, kurios per dešimt metų būtų palaipsniui sujungtos į bendrą fondą.

ECOFIN taryba taip pat aptarė prevencines finansinio stabilumo stiprinimo priemones, susijusias su bendru pertvarkymo fondu. Šios priemonės („backstops“), būtų reikalingos tuo atveju, jeigu bankų pertvarkai nepakaktų lėšų bendrame pertvarkymo fonde.

Lietuvos pirmininkavimo pasiekimai dėl Bankų sąjungos

Pirmininkaujant Lietuvai Taryba patvirtino teisės aktus, kuriais sukuriamas Bendras priežiūros mechanizmas – nauja finansų priežiūros sistema, apimanti Europos Centrinio Banko ir dalyvaujančių ES valstybių nacionalines kompetentingas institucijas.

Pirmininkaujanti Lietuva taip pat pasiekė sutarimą su Europos Parlamentų dėl dviejų atskirų Bankų sąjungos elementų: Bankų gaivinimo ir pertvarkymo direktyvos (ja siekiama sukurti operatyvų ir vieningą mechanizmą, kuris padėtų veiksmingai spręsti kredito įstaigų problemas ir apsaugotų mokesčių mokėtojų pinigus) ir Indėlių garantijų sistemų direktyvos (jos paskirtis - užtikrinti, kad indėlių draudimo fonduose būtų pakankamai lėšų ir, esant poreikiui, indėlininkams būtų greitai išmokamos draudimo išmokos).