2014-04-16

Vyriausybė pritarė, kad už piktybiškai nesumokėtą PVM atsakytų visi susiję asmenys

Vilnius, balandžio 16  d. Siekdama sukurti teisines prielaidas efektyviau kovoti su neteisėtu pridėtinės vertės mokesčio nemokėjimu bei užtikrinti didesnį jo surinkimą į biudžetą, Finansų ministerija pasiūlė Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pataisas. Joms Vyriausybė pritarė šios dienos posėdyje. Toliau siūlymus nagrinės Seimas.

Besitęsianti PVM nesurinkimo problema reikalauja gerinti šio mokesčio administravimą ir kuo skubiau įteisinti bei pradėti taikyti priemones, dėl kurių buvo apsispręsta, analizuojant PVM nesurinkimo priežastis.

Finansų ministerija primena, kad pirmąjį šių metų ketvirtį negauta beveik 127 mln. litų planuotųjų pajamų iš PVM.

Seimui priėmus šią PVM įstatymo pataisą, atitinkamai bus patikslintos bendros Muitinės departamento ir Valstybinės mokesčių inspekcijos vadovų pasirašytos Importuotų ir tiekiamų į kitą ES valstybę narę prekių neapmokestinimo importo PVM taisyklės.

Pakeitimų esmė:

Siūloma įteisinti tokį teisinį reglamentavimą, kuris leistų taikyti solidariąją atsakomybę asmenims, sandorių sudarymo metu žinojusiems arba turėjusiems žinoti, kad apskaičiuota PVM suma nebus sumokėta. Kitaip tariant, solidarioji atsakomybė bus taikoma su nesąžiningu PVM mokėtoju tiesiogiai susijusiems asmenims, kurių elgesyje įžvelgiama sukčiavimo dėl netinkamo mokestinių prievolių – apskaičiuoto PVM sumokėjimo – vykdymo.

Siūloma nuostata plačiai taikoma Europos Sąjungos valstybėse, įteisinta ji turės neabejotiną prevencinį poveikį potencialiai nesąžiningiems mokesčių mokėtojams ir Lietuvoje. Tokia tvarka jau galioja Lenkijoje, Danijoje, Jungtinėje Karalystėje, Vokietijoje, Belgijoje, Italijoje, Nyderlanduose, Slovėnijoje ir kitose ES valstybėse.

Siekdama sudaryti prielaidas efektyvesnei 42 muitinės procedūros taikymo kontrolei, Vyriausybė sutiko nuo vieno mėnesio iki septynių dienų sutrumpinti prekių išgabenimo į kitą ES valstybę terminą, kai siekiama pasinaudoti importuojamoms prekėms numatytu neapmokestinimu importo PVM dėl jų tiekimo į kitą ES valstybę.

Tačiau paliekama galimybė šį septynių dienų terminą pratęsti dėl objektyvių priežasčių.

Šiuo metu, jeigu yra žinoma, kad į Lietuvą įvežamos prekės iš ES nepriklausančių valstybių teritorijos toliau keliauja į ES valstybes, importuotojas PVM mokėtoju registruotas Lietuvoje, o prekės į kitą ES valstybę išgabenamos ne ilgiau nei per mėnesį − joms taikomas 0 proc. PVM tarifas.

Viešųjų ryšių skyrius
(8 5) 2390 022
[email protected]
www.finmin.lt