2023-01-30

Žalieji finansai skatins Lietuvos ekonomikos transformaciją

Antradienį Finansų ministerijos organizuotoje diskusijoje „Žalieji finansai: raktas į ekonomikos transformaciją?“ ekspertai ir politikos formuotojai dalinosi įžvalgomis apie žaliuosius finansus, jų plėtrą ir atveriamas galimybes Lietuvai. Tuo pačiu didelis dėmesys skirtas šiuo metu baigiamam rengti Žaliųjų finansų veiksmų planui ir jo tikslams: skatinti žaliųjų viešų ir privačių investicijų plėtrą, sukuriant palankią ekosistemą tiek verslui, tiek ir finansų rinkos dalyviams.

„Geopolitinių iššūkių kontekste dar labiau spartiname žaliąją transformaciją, todėl drauge su skirtingų sričių ekspertais parengėme Žaliųjų finansų veiksmų planą. Jame numatytos priemonės leis efektyviai mobilizuoti viešąsias ir privačias investicijas, reikšmingai prisidės prie pokyčių ekonomikoje, didinant atsparumą klimato kaitos iššūkiams ir įtvirtinant Lietuvos, kaip energetiškai nepriklausomos šalies, tikslą“, – sakė finansų ministrė G. Skaistė. 

Veiksmų plane numatyta įsteigti Žaliųjų finansų institutą, kuris leis užtikrinti viešojo ir privataus sektorių bendradarbiavimą, kuriant naujas finansines priemones bei didins visuomenės informuotumą apie tvarumą ir žaliuosius finansinius produktus. Taip pat planuojama plėtoti centralizuotą tvarumo duomenų bazę, stiprinti regioninį bendradarbiavimą, parengti viešojo sektoriaus žaliųjų obligacijų programą ir kt.

Planuojama, jog iki 2025 m. žaliosios valstybės biudžeto išlaidos sudarys net 75 proc. visų lėšų, o visi viešieji pirkimai taps žaliaisiais. Taip pat numatoma, jog žaliesiems projektams įgyvendinti bus pritraukta daugiau privačių lėšų ir 2023–2024 m. jos sieks 0,5 mlrd. eurų (2021-2022 m. pritraukta 220 mln. eurų).

Renginio metu naująjį planą pristatė finansų ministrė Gintarė Skaistė, vėliau dalyvavusi ir diskusijoje, prie kurios prisijungė:  Lietuvos bankų asociacijos prezidentė Eivilė Čipkutė, startuolių asociacijos „Vienaragiai LT“ vadovė Inga Langaitė ir Lietuvos pramoninkų konfederacijos prezidentas Vidmantas Janulevičius. Diskusiją moderavo finansų viceministrė Vaida Markevičienė

Renginio transliacijos įrašą galite peržiūrėti čia