copyright

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.


Taupymo lakštų D.U.K.

1. Kas yra Vyriausybės taupymo lakštai?
2. Kas gali įsigyti taupymo lakštų?
3. Kur galima įsigyti taupymo lakštų, kaip jie platinami?

4. Kaip įsigyti taupymo lakštų internetu?
5. Ar galiu atsiimti pinigus už taupymo lakštus Lietuvos pašto skyriuose?
6. Kodėl Vyriausybė platina taupymo lakštus?

7. Kodėl verta investuoti į taupymo lakštus?
8. Ar galima apmokėti grynaisiais pinigais?
9. Ar taupymo lakštai apmokestinami?
10. Kokios palūkanos bus mokamos už taupymo lakštus?
11. Kaip nustatomos taupymo lakštų palūkanos?
12. Ar taupymo lakštai bus išperkami ir palūkanos mokamos laiku?
13. Kiek laiko truks viena taupymo lakštų emisija?
14. Už kokią kainą bus platinami taupymo lakštai?
15. Kokios trukmės bus taupymo lakštų emisijos?
16. Ar yra priešlaikinis taupymo lakštų išpirkimas?
17. Ar bus ribojama platinama suma?
18. Kaip reguliariai bus leidžiami taupymo lakštai?
19. Ką daryti, kai mėginant įsigyti taupymo lakštus internetu bankai taiko limitą pervedamai lėšų sumai?
20. Kokie teisės dokumentai susiję su taupymo lakštais?
21. Ką daryti, jeigu taupymo lakštus pirkau prieš euro įvedimą Lietuvoje?
22. Kur galima rasti daugiau informacijos apie taupymo lakštus?


Kas yra Vyriausybės taupymo lakštai?

Vyriausybės taupymo lakštai – gyventojams ir kitiems mažmeniniams investuotojams skirta investavimo priemonė. Ji panaši į indėlius banke, tik šiuo atveju santaupos patikimos ne bankams, o Vyriausybei, šias lėšas naudojančiai viešosioms paslaugoms, kuriomis naudojasi Lietuvos gyventojai, finansuoti. Apie 70 proc. visų viešųjų išlaidų skiriama socialinei ir sveikatos apsaugai bei švietimui. Į viršų


Kas gali investuoti?

Taupymo lakštų gali įsigyti fiziniai asmenys, individualios įmonės, ūkinės bendrijos, kooperatinės bendrovės, žemės ūkio bendrovės, viešosios įstaigos, asociacijos (susivienijimai, konfederacijos, sąjungos, draugijos), profesinės sąjungos, labdaros ir paramos fondai, visuomeninės organizacijos, religinės bendruomenės, sodininkų bendrijos, daugiabučio namo savininkų bendrijos, politinės partijos ir šeimynos, išskyrus finansų įstaigas.

Įmonės, turinčios AB ir UAB statusą negali įsigyti taupymo lakštų.

Į viršų


Kur galima įsigyti taupymo lakštų, kaip jie platinami?

Taupymo lakštų investuotojai gali įsigyti internetu www.vtl.lt (mokėdami pavedimu) ir per bankus (šiuo metu SEB, „Swedbank), kuriuose gyventojai gali įsigyti šią investavimo priemonę atsiskaitydami ir grynaisiais pinigais (bankų skyriuose), ir pavedimu, pavyzdžiui, naudodamiesi elektronine bankininkyste.

Į viršų


Kaip įsigyti taupymo lakštų internetu?

Investuotojai gali įsigyti taupymo lakštus interneto svetainėje www.vtl.lt arba pasinaudodami elektronine bankininkyste.

Prieš pirkdami taupymo lakštus internetu Jūs turite žinoti savo atsiskaitomosios arba mokėjimo kortelės banko sąskaitos numerį (IBAN), iš kurios mokėsite už taupymo lakštus. Šį numerį galite matyti prisijungę prie savo banko interneto sistemos. Atkreipiame dėmesį, kad, įsigyjant taupymo lakštus per svetainę www.vtl.lt, baigiant operaciją būtina nuspausti mygtuką „SUTINKU“, kitaip sandoris neįvyks (visą informaciją dėl techninių klausimų rasite tinklalapyje www.vtl.lt). Kai ateis laikas šiuos taupymo lakštus išpirkti, investuotojui nieko nereikės daryti – pinigai už išpirktus taupymo lakštus ir jam priklausančios palūkanos automatiškai bus pervesti į tą pačią sąskaitą, iš kurios buvo mokėta.

Į viršų


Ar galiu atsiimti pinigus už taupymo lakštus Lietuvos pašto skyriuose?

Lietuvos paštas taupymo lakštų nebeplatina, tačiau investuotojai, įsigiję lakštų pašto skyriuose, ir toliau galės juose atsiimti lėšas už išpirktus taupymo lakštus ir palūkanas, jeigu nurodė, kad išmokas už išperkamus taupymo lakštus pageidauja atsiimti Lietuvos pašte.

Į viršų


Kodėl verta investuoti į taupymo lakštus?

• Taupymo lakštai, kaip ir kiti Vyriausybės vertybiniai popieriai yra patikima ir mažos rizikos investavimo priemonė, nes jų išpirkimą garantuoja valstybė.

• Taupymo lakštų galite įsigyti ir pervesdami pinigus internetu, ir sumokėdami grynaisiais.

• Įsigijusieji taupymo lakštus gauna konkurencingas palūkanas.

• Jeigu atsiranda poreikis išpirkti taupymo lakštus anksčiau laiko, investuotojui grąžinama ne tik investuota suma, bet ir sumokama dalis sukauptų palūkanų.

• Investuotojui nereikia mokėti komisinių mokesčių už įsigyjamus taupymo lakštus.

• Investuojantys į taupymo lakštus, ne tik saugiai taupo (kasmet gauna uždirbtas palūkanas ir taupymo lakštų išpirkimo metu susigrąžina investuotas lėšas), bet ir padeda valstybei, kuri jų investicijas naudoja pensijų mokėjimui, sveikatos apsaugos, švietimo ir kitų valstybės garantuojamų paslaugų finansavimui.

Į viršų


Kodėl Vyriausybė platina taupymo lakštus?

Vyriausybė sudaro galimybę saugiai taupyti tiems gyventojams, kurie nenori santaupų laikyti bankuose. Savo ruožtu Vyriausybei taupymo lakštai – tai galimybė pasiskolinti iš gyventojų tiesiogiai ir tokiu būdu pritraukti neinvestuotas gyventojų santaupas.

Į viršų


Ar galima sandorį apmokėti grynais pinigais?

Taupymo lakštus pirkdami mūsų šalyje veikiančių bankų (šiuo metu SEB, Swedbank) skyriuose sandorį galėsite apmokėti grynaisiais pinigais ir tokiu pat būdu atsiimti, kai emisija bus išperkama. Taupymo lakštus pirkdami internetu, pinigus turėsite pervesti iš sąskaitos banke. Į tą pačią sąskaitą pinigai bus pervedami emisijos išpirkimo metu.

Į viršų


Ar taupymo lakštai apmokestinami?

Investuotojai, įsigiję taupymo lakštų, nemokės su jų įsigijimu susijusių vertybinių popierių sandorio sudarymo, taupymo lakštų saugojimo, vertybinių popierių sąskaitos atidarymo mokesčių – visa tai apmokės Finansų ministerija.

Nenuolatiniai Lietuvos gyventojai nemokės ir Gyventojų pajamų mokesčio. Nuolatiniai Lietuvos gyventojai, įsigiję taupymo lakštų nuo 2014 m. sausio 1 d. nemokės gyventojų pajamų mokesčio, jeigu visos jų gaunamos per mokestinį laikotarpį palūkanos iš indėlių ir iš skolos vertybinių popierių neviršys 500 eurų. Jeigu pajamos iš minėtų palūkanų viršys 500 eurų sumą, jos bus apmokestintos 15 proc. Gyventojų pajamų mokesčiu. 

Investuotojams gali tekti sumokėti mokestį už pinigų pervedimą internetu, kurį taiko bankai bei mokesčius, kuriuos turi teisę nustatyti platinimo tarpininkai.

Atkreipiame dėmesį, kad investuotojai, įsigiję taupymo lakštus už grynuosius pinigus komercinių bankų padaliniuose, investuotas lėšas ir palūkanas nemokamai gali atsiimti per 60 dienų nuo atitinkamų taupymo lakštų emisijų išpirkimo dienos. Lėšas atsiimantiems vėliau bankai taikys išgryninimo mokestį.

Į viršų


Kaip nustatomos taupymo lakštų palūkanos?

Taupymo lakštų palūkanos atspindi rinkos sąlygas, kadangi sudaromos pagal atitinkamos trukmės Lietuvoje veikiančių bankų indėlių ir aukcione platinamų Vyriausybės vertybinių popierių palūkanų normas. Taupymo lakštų palūkanų norma nustatoma prieš kiekvieną emisiją išleidimo sąlygose, kurios skelbiamos ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną iki atitinkamos emisijos išleidimo dienos ir galioja iki tokios taupymo lakštų išpirkimo dienos.

Į viršų


Kiek laiko truks viena taupymo lakštų emisija?

Viena taupymo lakštų emisija truks ne ilgiau kaip 28 dienas. Toks platinimo terminas nustatytas dėl to, kad būtų galima operatyviai reaguoti į rinkos pokyčius. Praėjus dviem savaitėms sąlygos peržiūrimos.

Į viršų


Kokia taupymo lakštų kaina?

Nominali taupymo lakštų kaina – 100 eurų, tačiau platinimo kaina bus nustatoma skirtinga kiekvienai platinimo dienai. Taip daroma skatinant investuotojus įsigyti todėl, kad tas investuotojas, kuris įsigijo taupymo lakštus anksčiau, sumokėtų mažesnę kainą nei investuotojas, kuris jų įsigijo paskutinę platinimo dieną. Tiksli platinimo kaina bus paskelbiama sąlygose ir priklausys nuo nustatytos palūkanų normos.

Į viršų


Kokia taupymo lakštų emisijų trukmė?

Jeigu rinkos sąlygota palūkanų norma yra didesnė už 0 proc., platinamos 1, 2 ir 3 metų ar ilgesnės trukmės taupymo lakštų emisijos.

Į viršų


Ar yra priešlaikinė taupymo lakštų išpirkimo galimybė?

Tokia galimybė yra, jeigu taupymo lakštų emisijos sąlygose nustatyta, kad taupymo lakštai gali būti išpirkti pirma laiko. Jeigu investuotojas pageidauja išpirkti taupymo lakštus anksčiau laiko, jam grąžinama ne tik investuota suma, bet ir sumokama dalis sukauptų palūkanų. Be to, investuotojai gali neviešai perleisti savo taupymo lakštus galintiems taupymo lakštus įsigyti asmenims.

 Į viršų


Ar bus ribojama platinama suma?

Mažiausia suma už kurią galite įsigyti taupymo lakštų yra 100 eurų, didžiausia suma - neribojama.

Į viršų


Kokiu reguliarumu bus leidžiami taupymo lakštai?

Taupymo lakštus planuojama leisti nuolat. Kai tik išplatinama viena emisija, iškart pradedama platinti kita. Preliminarus emisijų tvarkaraštis nustatomas 3 mėnesiams ir atnaujinamas kas mėnesį.

Į viršų


Ką daryti, kuomet mėginant įsigyti taupymo lakštus internetu bankai taiko limitą už taupymo lakštus pervedamai lėšų sumai ?

Siekdami apsaugoti klientų interesus, komerciniai bankai taiko limitą vienos operacijos, dienos ar kito laikotarpio metu išimamai lėšų sumai. Šis limitas paprastai yra nurodomas tarp banko ir kliento sudaromoje sutartyje. Todėl susidūrus su tokiu apribojimu reikėtų kreiptis į banką, kuriame turite sąskaitą ir paprašyti padidinti piniginėms operacijoms skirtą limitą arba tiesiog ateiti į banko skyrių ir atlikti pavedimą.

Į viršų


Kokie teisės dokumentai susiję su taupymo lakštais? 

Visą su taupymo lakštais  susijusią teisinę informaciją rasite pagal šią nuorodą.

Į viršų


Ką daryti, jeigu taupymo lakštus pirkau prieš euro įvedimą Lietuvoje?

Jeigu taupymo lakštų įsigijote už litus, jie bus išperkami eurais, taikant oficialų keitimo kursą – 1 euras lygus 3,4528 lito.

Į viršų


Kur galima rasti daugiau informacijos apie taupymo lakštus?

Interneto svetainėse www.vtl.lt, finmin.lrv.lt, SEB, Swedbank. Darbo dienomis Informacija taip pat teikiama taupymo lakštus platinančių bankų telefonais, o asmenys taupymo lakštus įsigyjantys svetainėje www.vtl.lt konsultuojami telefonu (8 5) 263 8818.

Į viršų

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-06-29