copyright

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.


Briuselyje finansų ministrai diskutuos apie Europos žaliąjį kursą

Data

2020 01 17

Įvertinimas
0
AdobeStock_144678072.jpeg

Finansų ministras Vilius Šapoka sausio 20-21 d. dalyvaus Euro grupės bei Ekonomikos ir finansų reikalų tarybos (ECOFIN) posėdžiuose Briuselyje. Euro grupėje didžiausias dėmesys bus skiriamas Ekonominės ir pinigų sąjungos stiprinimui, ECOFIN posėdyje – Europos Komisijos parengtam Žaliajam kursui, turinčiam padėti Europai iki 2050 m. pereiti prie klimatui neutralios ekonomikos.

Finansų ministrai Euro grupėje aptars tolesnius darbus, stiprinant Ekonominę ir pinigų sąjungą. Euro grupės pažanga šiuo klausimu buvo teigiamai įvertinta praėjusių metų gruodį vykusioje Europos Vadovų Taryboje (EVT). Artimiausiu metu tikimasi pasirašyti ir ratifikuoti Europos stabilumo mechanizmo (ESM) sutarties pakeitimus, kuriais siekiama stiprinti ESM vaidmenį krizės prevencijos ir finansinės pagalbos programų įgyvendinimo srityse. Taip pat numatoma tęsti darbus, susijusius su Bankų sąjungos stiprinimu bei biudžetinės priemonės konkurencingumui ir konvergencijai euro zonoje sukūrimu.

„Principinis susitarimas dėl ESM sutarties pakeitimų buvo pasiektas dar praėjusių metų birželį. Būtina išspręsti visus likusius klausimus, kad sutartis būtų pasirašyta kuo anksčiau. Priminsiu, kad Lietuvai su kitomis valstybėmis pavyko pasiekti, kad sprendžiant svarbiausius klausimus, visos ESM narės turės vienodą svorį. Kalbant apie naująjį biudžetinį instrumentą, mums svarbu tai, kad valstybės narės pačios galėtų nuspręsti, ar nori papildomai skirti lėšų šiai priemonei“, – teigia finansų ministras V. Šapoka.

ECOFIN posėdyje bus pristatytas Europos žaliasis kursas – priemonių rinkinys, kuris turėtų padėti Europai iki 2050 m. pereiti prie klimatui neutralaus ekonomikos modelio. Priemonės būtų įvairios: nuo didelio masto išmetamųjų teršalų kiekio mažinimo iki investicijų į pažangiausius mokslinius tyrimus ir inovacijas ir Europos gamtinės aplinkos išsaugojimo. Planuojama, kad Komisija dirbs įtvirtinat „žaliųjų“ biudžetų praktiką, kuri leis įvertinti, kaip metiniuose biudžetuose ir vidutinio laikotarpio tiksluose atsižvelgiama į aplinkosaugos aspektus ir riziką.

„Lietuva iš esmės palaiko Europos žaliąjį kursą. Labai svarbu, kad jį įgyvendinant būtų skiriamas pakankamas dėmesys aplinkosaugos ir klimato tikslų integravimui į kitas sektorines politikas. Taip pat svarbu nepamiršti fiskalinio tvarumo ir laikytis Stabilumo ir augimo pakto“, – sako V. Šapoka.

ECOFIN posėdžio metu pirmininkaujanti Kroatija pristatys savo pirmininkavimo programą. Kroatija numato didžiausią dėmesį skirti Ekonominės ir pinigų sąjungos gilinimui, tarptautinės euro įtakos stiprinimui, tolesnei Kapitalų rinkų sąjungos plėtrai bei Bankų sąjungos stiprinimui.

Posėdyje finansų ministrai taip pat apsikeis nuomonėmis dėl skaitmenėjančios ekonomikos apmokestinimo ir Europos semestro prioritetų.