copyright

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.


Darbo grupės rekomendacija – ruoštis „Ignitis grupės“ IPO

Data

2020 02 28

Įvertinimas
1
3040_f8ca890970b79262f2fe374b337860e5.jpg

Šiandien darbą baigė Finansų ministerijos sudaryta darbo grupė, nagrinėjusi „Ignitis grupės“ finansavimo alternatyvas. Ji rekomenduoja ruoštis „Ignitis grupės“ pirminiam viešam akcijų siūlymui (angl. initial public offering, IPO).

Savo rekomendaciją darbo grupė grindžia tuo, kad, Bendrovei siekiant įgyvendinti Nacionalinėje energetinės nepriklausomybės strategijoje numatytus strateginės gamybos ir skirstymo tinklo patikimumo užtikrinimo tikslus bei plėsti gamybą iš atsinaujinančių energijos išteklių Lietuvoje bei užsienyje, 2020–2030 metų laikotarpiu bus reikalingos 5-6 mlrd. Eur investicijos.

Pasitelkusi didelę tarptautinę patirtį turinčius finansų, teisės ir kitų sričių ekspertus, darbo grupė įvertino, kad Bendrovės pirminis viešas akcijų siūlymas yra efektyviausias iš visų galimų akcinio kapitalo pritraukimo būdų. Vertinama, kad tai sukurtų reikšmingą ekonominę bei reputacinę naudą ir valstybei, ir gyventojams.

„Rekomenduojama finansavimo alternatyva – IPO – turėtų nenuginčijamą naudą Lietuvai. 2020–2024 metų periodu tai 2,4 mlrd. Eur prisidėtų prie Lietuvos BVP ir atneštų 700 mln. Eur į valstybės biudžetą. Labai svarbu akcentuoti, jog tai stiprintų šalies energetinę nepriklausomybę, o pats IPO procesas galėtų tapti esminiu proveržiu vietinėje kapitalo rinkoje: tiek suteikiant galimybę visiems Lietuvos piliečiams įsigyti Bendrovės akcijų, tiek Lietuvoje įdarbinant pensijų fondų lėšas, tiek pritraukiant stambius institucinius investuotojus. Viena iš galimų naudų – ir tikimybė, kad Bendrovės intensyvaus investavimo periodu tai leistų valdyti elektros energijos kainų Lietuvos vartotojams augimo riziką“, – teigia darbo grupei pirmininkavęs finansų ministras Vilius Šapoka.

Finansų ministerija inicijuos veiksmus, kurie įgaliotų Bendrovę ruoštis pirminiam viešam akcijų siūlymui.  Sprendimas turės būti svarstomas Vyriausybėje.

„Į „Ignitis grupę“ pritrauktos investicijos leis grupės įmonėms prisiimti reikšmingą indėlį, įgyvendinant Nacionalinę energetinės nepriklausomybės strategiją, Nacionalinį energetikos ir klimato srities veiksmų planą 2021-2030 m. ir ilgalaikę grupės strategiją. Projektai, numatyti šalies ir grupės strateginiuose energetikos srities dokumentuose, yra labai reikalingi, užtikrinant šalies energetinį savarankiškumą ir saugumą, patikimą viso energetikos sektoriaus veikimą bei atsinaujinančių energijos gamybos šaltinių plėtrą Lietuvoje ir regione“, – sako energetikos viceministras Egidijus Purlys.

„Darbo grupės rekomendacijas ir Finansų ministerijos pritarimą vertiname kaip parodytą pasitikėjimą įgyvendinant ambicingus Bendrovės strateginius planus tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. IPO mus įgalintų ne tik investuoti į strategiškai svarbius gamybos, skirstymo tinklo efektyvinimo, atsinaujinančios energetikos projektus, bet ir išlaikyti stabilią dividendų mokėjimų politiką. Neabejoju, kad IPO turėtų didelę teigiamą reikšmę energetikos sektoriui ir visai šalies ekonomikai, taip pat dar labiau sustiprintų Bendrovės veiklos skaidrumą, valdysenos metodus ir praktikas. Todėl labai atsakingai dirbsime, kad šiam procesui puikiai pasiruoštume“, – teigia „Ignitis grupės“ valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius Darius Maikštėnas.

Darbo grupė rekomenduoja, kad būtų išplatinta nuo 25 proc. iki 33,33 proc. „Ignitis grupės“ akcijų, siūlant jas Lietuvoje veikiančioje vertybinių popierių biržoje, paliekant galimybę pagal poreikį akcijas siūlyti ir kitose šalyse.

2019 m. gruodį sudarytai darbo grupei buvo pavesta atlikti Bendrovės ilgalaikio finansavimo alternatyvų ir jų įtakos akcininko lūkesčių, Nacionalinės energetinės nepriklausomybės strategijos, Bendrovės ilgalaikio finansinio tvarumo ir strategijos 2030 įgyvendinimui bei Lietuvos Respublikos ekonominei, socialinei politikai, nacionaliniam saugumui ir kapitalo rinkų raidai vertinimą bei pateikti rekomendacijas Finansų ministerijai dėl Bendrovės ilgalaikio finansavimo užtikrinimo alternatyvų, tarp kurių būtų ir akcinio kapitalo pritraukimas, t. y. pirminis viešas siūlymas (IPO), nacionalinėje ir tarptautinėse kapitalo rinkose.

Darbo grupę sudarė jos vadovas finansų ministras Vilius Šapoka, darbo grupės vadovo pavaduotojas finansų viceministras Darius Sadeckas, energetikos viceministras Egidijus Purlys, ekonomikos ir inovacijų viceministrė Jekaterina Rojaka, Ministro Pirmininko patarėjas Lukas Savickas, VšĮ „Stebėsenos ir prognozių agentūros“ direktorius Vidas Danielius, „Ignitis grupės“ stebėtojų tarybos pirmininkas Darius Daubaras bei „Ignitis grupės“ valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius Darius Maikštėnas. Posėdžiuose taip pat dalyvavo tarptautiniai įvairių sričių ekspertai ir rinkos dalyviai.

Su darbo grupės pateiktos rekomendacija galima susipažinti Finansų ministerijos svetainėje internete čia.