BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.


Ekonomikos stiprinimui – bendra Baltijos šalių finansinė priemonė

Data

2019 10 30

Įvertinimas
0
AdobeStock_191517844.jpeg

Baigiamas kurti vieningas Baltijos šalių padengtųjų obligacijų reglamentavimas, suteiksiantis daugiau galimybių pritraukti investicijų. Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas (ERPB) su konsultantais pristatė galutinę ataskaitą dėl bendros trijų šalių padengtųjų obligacijų sistemos kūrimo.

Remiantis banko rekomendacijomis, Baltijos šalys turės atitinkamai pakoreguoti savo nacionalinius teisės aktus, reglamentuojančius padengtąsias obligacijas. Toks vieningas įstatymų harmonizavimas sukurs patrauklų naują instrumentą užsienio investuotojams – siekiant išleisti padengtąsias obligacijas, bankai kaip užtikrinamąjį turtą galėtų naudoti turtą iš visų trijų valstybių.

„Ši iniciatyva – tik viena iš priemonių, kuria siekiama apjungti Baltijos šalių pranašumus ir tokiu būdu įveikti iššūkius, su kuriais dažnai susiduria nedidelės valstybės. Vieningas teisinis reguliavimas bei naujų finansinių priemonių diegimas sukurs sąlygas ateiti į regioną naujiems tarptautiniams investuotojams bei padidins Baltijos šalių konkurencingumą finansų rinkose. O tai prisidės prie ekonomikos augimo, darbo vietų kūrimo ir finansų rinkų stabilumo“, – sako finansų ministras Vilius Šapoka.

Finansų ministerija kartu su padengtosiomis obligacijomis numato reglamentuoti ir dar vieną instrumentą – pakeitimo vertybiniais popieriais. Šiuo metu yra baigiamas rengti Lietuvos pakeitimo vertybiniais popieriais ir padengtųjų obligacijų įstatymo projektas, kuris artimiausiu metu bus teikiamas svarstyti Seimui. Estijoje Padengtųjų obligacijų įstatymas priimtas š. m. vasario mėn. (jis turės būti tikslinamas pagal ERPB ataskaitą), o Latvija tokį teisės aktą ruošiasi parengti artimiausiu metu ir pateikti derinimui suinteresuotoms institucijoms.  

Ši ERPB ataskaita yra platesnio projekto dalis, kuriuo siekiama sukurti bendrą Baltijos šalių kapitalo rinką. 2017 m. lapkritį Baltijos šalių finansų ministrai (Lietuvos – Vilius Šapoka, Latvijos – Dana Reizniece-Ozola, Estijos – Toomas Tõniste) pasirašė Susitarimo memorandumą, kuriuo valstybės susitaria skatinti Baltijos kapitalo rinkų vystymą. Šį Baltijos šalių susitarimą remia Europos Komisijos (EK) ir ERPB.

Galutinę ERPB ataskaitą dėl bendros trijų šalių padengtųjų obligacijų sistemos kūrimo galite rasti čia.

 

Papildoma informacija:

Pakeitimas vertybiniais popieriais – procesas, kurio metu emitentas (kredito, finansų įstaigos) apjungia keletą finansinio turto rūšių ir jų pagrindu išleidžia vertybinius popierius. Taip sukuriami nauji vertybiniai popieriai, kurie siūlomi investuotojams, o emitentas gautomis naujomis lėšomis gali daugiau finansuoti šalies ekonomiką. Dažniausiai šis finansavimo instrumentas būdavo taikomas būsto paskolų rinkoje, tačiau ilgainiui prigijo ir kitose srityse, pvz., kredito kortelių, paskolų automobiliams įsigyti ir t.t.