BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.


Euro grupė sutarė dėl ekonominių priemonių kovai su COVID-19

Data

2020 03 16

Įvertinimas
0
AdobeStock_51487263.jpeg

Euro grupės posėdyje sutarta dėl Europos Sąjungos (ES) valstybių atsako į koronaviruso plėtros sukeltus ekonominius ir finansinius iššūkius. Video konferencijos būdu vykusiame posėdyje finansų ministrai pritarė konkrečioms priemonėms, kurių bus imtasi tiek nacionaliniu, tiek ES mastu. Pagrindinis dėmesys bus skiriamas sveikatos apsaugos, verslo likvidumo užtikrinimo ir užimtumo sričių finansavimui.

„ES veiksmai svarbūs papildant ir sustiprinant kiekvienos šalies nacionalinio lygmens priemonių įgyvendinimą. Tam būtinas koordinuotas, greitas bei lankstus visos Europos atsakas. Turime išnaudoti visas galimybes, kad sušvelnintume viruso plėtros pasekmes. Šiandien sutarėme dėl konkrečių naujų ES lygmens priemonių poreikio. Prireikus, bus imtasi papildomų veiksmų, siekiant sumažinti neigiamą poveikį ekonomikai“, – sako finansų ministras Vilius Šapoka.

ES valstybės narės sutarė, kad svarbiausios priemonės nacionaliniu lygmeniu – reikiamų lėšų užtikrinimas sveikatos apsaugos sistemai; įmonių, visų pirma, mažų ir vidutinių, taip pat tų, kurioms daromas didžiausias neigiamas poveikis, likvidumo užtikrinimas; parama nukentėjusiems darbuotojams dėl prarastų pajamų, įskaitant ligos, bedarbio pašalas, pajamų mokesčio mokėjimo atidėjimą ir kt. Lietuvos Vyriausybė pirmadienį per pietus patvirtino visas šias sritis apimantį ekonominių ir finansinių priemonių planą, kurio įgyvendinimui bus numatyta 10 proc. nuo šalies bendro vidaus produkto – 5 mlrd. eurų.

Posėdžio metu Europos Komisija pristatė kovo 13 d. komunikate „Koordinuotas atsakas į COVID-19 plitimą“ pateiktas priemones. Sutarta įsteigti Atsako į koronavirusą investicijų iniciatyvą, pagal kurią bus spartinamas ES struktūrinių fondų panaudojimas, užtikrinant aktualiausių minėtų sričių, kovojant su koronavirusu, finansavimą. Tam numatyta skirti 37 mlrd. eurų. Atitinkami ES teisės aktų pakeitimai bus svarstomi ir tvirtinami skubos tvarka.

Taip pat sutarta skirti papildomas lėšas įmonių likvidumui užtikrinti padidinant Europos strateginių investicijų fondo (EFSI) bei Europos investicijų banko (EIB) verslui teikiamas garantijas ir paskolas. Papildomai bus siekiama maksimaliai išnaudoti Stabilumo ir augimo pakte numatyta lankstumą reaguoti į nenumatytas krizes bei lanksčiai taikyti ES valstybės pagalbos taisykles.

Ministrai sutarė glaudžiai koordinuoti veiksmus ir, prireikus, imtis papildomų fiskalinių priemonių. Taip pat bus derinamos ilgesnio laikotarpio priemonės skirtos šalių ekonomikų skatinimui.

Su Euro grupės pareiškimo tekstu galite susipažinti čia.