BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.


Euro grupės ir ECOFIN posėdžiuose – diskusijos dėl RRF įgyvendinimo ir ES ekonomikos atsigavimo

Data

2021 10 04

Įvertinimas
0
AdobeStock_94576008.jpeg

Spalio 4-5 dienomis finansų ministrė Gintarė Skaistė lankysis Liuksemburge, kur dalyvaus Euro grupės (EG) ir ECOFIN posėdžiuose, kuriuose didžiausias dėmesys bus skiriamas Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės (angl. RRF) įgyvendinimui bei makroekonominei situacijai  ir tendencijoms aptarti.

ECOFIN posėdyje Europos Komisija (EK) pateiks informaciją apie esamą situaciją dėl RRF įgyvendinimo. Iki šiol RRF planus pateikė 25 šalys, o 20 šalių jau gavo planų vertinimus – jie visi teigiami. Lietuvos RRF planui pritarta liepos mėn., o rugpjūčio pabaigoje jau gautas 13 proc. (289 mln. eurų) avansinis mokėjimas.

„Lietuvoje RRF lėšos skirtos „Naujos kartos Lietuva“ plano įgyvendinimui, iš kurio bus finansuojamos kompleksinės struktūrinės reformos sveikatos, socialinėje ir švietimo srityse bei investuojama į žaliąją pertvarką ir skaitmeninę transformaciją. Itin svarbu užtikrinti efektyvų nacionalinių planų įgyvendinimą ES mastu, didinant ekonomikų augimo potencialą ir stiprinant jų pasirengimą ateities sukrėtimams bei, tuo pačiu, stiprinant pasitikėjimą tarp ES šalių. Didžiausias dėmesys ECOFIN posėdžiuose skiriamas ekonomikos atsigavimui ir RRF įgyvendinimui“, – teigia G. Skaistė.

Numatoma, kad Lietuvoje 2022 m. reformoms ir investicijoms iš europinės priemonės lėšų bus skirti 345 mln. eurų, o per 2023–2024 m. planuojamas investicijų iš šio instrumento pikas –  numatoma į ekonomiką įlieti daugiau kaip 1,172 mlrd. eurų. Paskutiniais plano „Naujos kartos Lietuva“ lėšų tinkamumo laikotarpio metais – 2025 ir 2026 m. – bus investuoti likusieji 682 mln. eurų.

Kartu posėdyje bus tvirtinamas Tarybos sprendimas dėl Maltos RRF plano. RRF klausimas bus aptartas ir EG posėdžio metu, kur ministrai diskutuos kaip šalių narių Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės planų įgyvendinimas prisidės prie euro zonos prioritetų įgyvendinimo.

Taip pat ECOFIN posėdžio metu EK pristatys rugsėjo 22 d. paskelbtą draudimo srities teisėkūros pasiūlymų paketą, kuriuo siekiama pagerinti draudimo ir perdraudimo įmonių priežiūros kokybę ir geriau apsaugoti draudėjų interesus.

Ministrai apsikeis nuomonėmis dėl laikinos SURE priemonės, pagal kurią šalys gali gauti lengvatines paskolas užimtumo palaikymo priemonių finansavimui pandemijos metu, įgyvendinimo antrosios ataskaitos. Taip pat numatomos diskusijos dėl Europos Semestro tolesnio proceso, bus tvirtinamos Tarybos išvados dėl kovos su klimato kaita finansavimo bei vyks pasirengimas G20 finansų ministrų ir centrinių bankų valdytojų susitikimui ir TVF metiniams susitikimams.

EG metu ministrai aptars makroekonomines tendencijas, pagrindinį dėmesį skirdami infliacijos, įskaitant energijos kainų kilimą, tendencijoms. Ministrai EG posėdyje taip pat aptars naujausias valiutų kursų tendencijas, esamą situaciją dėl Bankų sąjungos bei bus pristatyta Graikijos 11-oji sustiprintos po-programinės priežiūros ataskaita.