BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.


Euro grupės ir ECOFIN posėdžiuose – Euro zonos šalių biudžetų vertinimai ir diskusijos dėl Bankų sąjungos stiprinimo

Data

2020 11 30

Įvertinimas
0
AdobeStock_143425895.jpeg

Pirmadienį ir antradienį vyksiančiose Euro grupės (EG) ir ECOFIN vaizdo konferencijose, kuriose dalyvaus laikinai einantis finansų ministro pareigas Vilius Šapoka, pagrindinis dėmesys bus skiriamas Bankų sąjungos stiprinimo, euro zonos šalių 2021 m. biudžetų projektų bei Europos stabilumo mechanizmo (ESM) reformos klausimams.

„Posėdžiuose aptarsime Europos Sąjungos šalims svarbius klausimus. Daugiausiai dėmesio skirsime Bankų sąjungos gilinimo aspektams, apžvelgsime paskutinių mėnesių pažangą bei sieksime susitarti dėl ESM kaip finansinio stabilumo priemonės Bendrajam pertvarkymo fondui. Kalbant apie Bankų sąjungą, Lietuva remia pasiektą pažangą ir nuosekliai laikosi pozicijos, kad Bankų sąjunga nebus užbaigta, kol neturėsime trečiojo ramsčio – Europos indėlių draudimo sistemos. Euro grupės posėdyje Europos Komisija taip pat pristatys euro zonos šalių biudžeto projektų vertinimą. Anot Europos Komisijos, visų šalių pateikti biudžeto projektai atitinka fiskalinės politikos rekomendacijas – vykdyti ekonomiką palaikančią fiskalinę politiką. Tačiau akivaizdu, kad nuolat turime galvoti apie fiskalinį tvarumą vidutiniu laikotarpiu“, – sako V. Šapoka.

Pirmadienio pavakarę finansų ministrams EG posėdyje bus pristatyti Europos  Komisijos (EK) euro zonos šalių 2021 m. biudžeto projektų vertinimai. Lapkričio 18 d. EK paskelbė, jog šalių BVP trauksis apie 8 proc., deficitas smarkiai išaugs. EK teigia, jog Lietuva imasi tinkamų fiskalinių priemonių reaguodama į COVID-19 pandemijos sukeliamą neigiamą poveikį šalies ekonomikai, žmonėms, sveikatos apsaugos sistemai. 2021 m. EK Lietuvai prognozuoja 6 proc. BVP valdžios sektoriaus deficitą, o skola 2021 m. sudarys 50,7 proc. BVP.

Taip pat EG posėdyje bus siekiama susitarti dėl Europos stabilumo mechanizmo (ESM) sutarties pakeitimo ir ankstyvo ESM veikimo kaip finansinio stabilumo stiprinimo priemonės Bendrajam pertvarkymo fondui (Common Backstop) aktyvavimo. Pernai gruodį EG posėdyje iš esmės buvo sutarta dėl ESM sutarties pakeitimo teksto. Tačiau galutinis jo svarstymas buvo atidėtas dėl teisinių klausimų, o vėliau dėl pandemijos sukeltos krizės.

Be šių svarbių klausimų taip pat finansų ministrai apsikeis nuomonėmis dėl Graikijos, Portugalijos, Kipro, Airijos ir Ispanijos po-programinės sustiprintos priežiūros ataskaitų. Taip pat bus aptartas pasirengimas gruodžio mėnesį vyksiančiam euro zonos viršūnių susitikimui.

Antradienį ECOFIN vaizdo konferencijos metu bus pristatyta Bankų sąjungos stiprinimo pažangos ataskaita. Pastaraisiais metais padaryta didelė pažanga kuriant Bankų sąjungos ir bendrą bankų taisyklių rinkinį ES, kurios sustiprino bankų sektoriaus atsparumą, užtikrinant finansinį stabilumą ir apsaugant mokesčių mokėtojus nuo būsimų krizių išlaidų. Tačiau vis dar nėra sukurtas taip vadinamas trečiasis Bankų sąjungos ramstis – Europos indėlių draudimo sistema.

Taip pat posėdyje bus pristatomi Direktyvos dėl administracinio bendradarbiavimo mokesčių srityje pakeitimai, tarptautiniai mokesčių klausimai bei aptariamos Tarybos išvados dėl EK veiksmų plano dėl Kapitalo rinkų sąjungos.