BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.


Euro grupės posėdyje susitarta dėl Europos stabilumo mechanizmo reformos

Data

2020 12 01

Įvertinimas
1
Nuotrauka.jpg

Pirmadienį vakare vykusioje Euro grupės (EG) vaizdo konferencijoje, kurioje dalyvavo laikinai einantis finansų ministro pareigas Vilius Šapoka, susitarta dėl Europos stabilumo mechanizmo (ESM) sutarties pakeitimo ir ESM veikimo kaip finansinio stabilumo stiprinimo priemonės Bendrajam pertvarkymo fondui (Common Backstop) ankstyvo aktyvavimo.

Pernai gruodį EG posėdyje iš esmės buvo sutarta dėl ESM sutarties pakeitimo teksto. Tačiau galutinis jo tvirtinimas buvo atidėtas dėl teisinių klausimų, o vėliau dėl pandemijos sukeltos krizės. Pirmadienį vakare po ilgai užsitęsusių diskusijų finansų ministrai susitarė dėl ESM sutarties pakeitimo ir ESM veikimo kaip finansinio stabilumo stiprinimo priemonės Bendrajam pertvarkymo fondui ankstyvo aktyvavimo. Šiam žingsniui pritarė ir Lietuva.

„Teigiamai vertinu Europos stabilumo mechanizmo stiprinimą, suteikiant šiai institucijai daugiau svorio krizės prevencijos ir finansinės pagalbos programų įgyvendinimo srityse. Svarbu, kad pavyko susitarti, jog ESM atliks finansinio stabilumo stiprinimo priemonės Bendrajam pertvarkymo fondui funkciją, siekiant ją aktyvuoti nuo 2022 m. pradžios. Tai prisidės prie Bendro pertvarkymo mechanizmo efektyvumo, kurio tikslas – užtikrinti tvarkingą žlungančių bankų pertvarkymą, kartu kuo labiau sumažinant poveikį mokesčių mokėtojams ir realiajai ekonomikai. Taigi žengtas dar vienas svarbus žingsnis siekiant užbaigti Bankų sąjungą“, – sako V. Šapoka.

Planuojama, kad ESM sutarties pakeitimo ir ankstyvo finansinio stabilumo stiprinimo priemonės Bendrajam pertvarkymo fondui aktyvavimo susitarimai bus pasirašomi 2021 m. sausio mėn.   Tuomet bus pradėtos jų ratifikavimo procedūros, siekiant, kad ESM kaip finansinio stabilumo stiprinimo priemonė Bendrajam pertvarkymo fondui, prireikus, galėtų būti naudojamas jau nuo 2022 m. pradžios.

ESM – prieš dešimtmetį sukurtas euro zonos krizių valdymo mechanizmas, turintis 410 mlrd. eurų skolinimosi pajėgumą, teikia euro zonos šalims finansinę pagalbą paskolų forma.