copyright

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.


Europos Komisijos rekomendacijos Lietuvai pasaulinės pandemijos kontekste

Data

2020 05 20

Įvertinimas
0
3529_29c6bee4faf1d2f736e555286953e6c3.jpg

Šiandien Europos Komisija (EK) paskelbė rekomendacijas visoms Europos Sąjungos valstybėms narėms. Kadangi šių metų kontekstas ypatingas – COVID-19 pandemija, rekomendacijose daugiausiai dėmesio skirta kovai su pandemija ir atsigavimui po jos.

 „Galime pasidžiaugti, kad jau daromi reikšmingi darbai visomis Europos Komisijos nurodytomis kryptimis. Dar 2020 m. kovo 16 d. Vyriausybė patvirtino Ekonominių ir finansinių priemonių planą COVID-19 pasekmėms mažinti, numatant svarbias sveikatos apsaugos, pagalbos verslui ir darbuotojams priemones. Tuo tarpu vakar pristatytame Lietuvos ateities ekonomikos DNR plane, skirtame ekonomikos skatinimui, ypatingas dėmesys skiriamas ekonomikos gaivinimui pritraukiant investicijas ir skatinant perėjimą prie skaitmeninės bei klimatui draugiškos ekonomikos“, - sakė finansų ministras Vilius Šapoka.

EK rekomenduoja imtis visų reikalingų veiksmų kovai su pandemija, atsižvelgiant į Stabilumo ir augimo pakto išlygą leidžiančią padidinti valstybės skolinimąsi ir išlaidas. Nepaisant to, pažymima, kad ekonominei krizei atslūgus reikės rūpintis skolos tvarumo užtikrinimu, tuo pat metu nepamirštant investicijų.

Taip pat rekomenduojama stiprinti sveikatos apsaugos sistemą: užtikrinant jos adekvatų finansavimą, sprendžiant jos darbuotojų ir medicinos priemonių trūkumą. Taip pat tobulinti sveikatos apsaugos paslaugų prieinamumą ir kokybę.

Rekomendacijose siūloma mažinti neigiamą krizės poveikį užimtumui, didinant aktyvios darbo rinkos politikos finansavimą ir aprėptį, taip pat – užtikrinti socialinės apsaugos sistemos adekvatumą ir aprėptį bei gerinti mokesčių ir išmokų sistemą siekiant apsaugoti žmones nuo skurdo.

Taip pat rekomenduojama remti verslo, ypač smulkaus ir vidutinio bei orientuoto į eksportą, likvidumą. Paankstinti brandžias viešąsias investicijas ir skatinti privačias. Teikti prioritetą investicijoms į žaliąją ir skaitmeninę ekonomikos transformacijas. Skatinti technologines inovacijas smulkiose ir vidutinėse įmonėse.

Primename, kad Finansų ministerijos parengtame Lietuvos ateities ekonomikos DNR plane (ilgalaikių investicijų ekonomikos skatinimui plano projektą) išskirti 5 prioritetai, į kuriuos siūloma koncentruotis – žmogiškasis kapitalas, skaitmeninė ekonomika ir verslas, inovacijos ir moksliniai tyrimai, ekonominė infrastruktūra bei klimato kaita ir energetika. Šioms ilgalaikio poveikio investicijoms iš viso numatoma skirti 6,3 mlrd. eurų, iš kurių beveik 1,8 mlrd. eurų yra naujos investicijos, likusi dalis – paspartintos jau suplanuotos investicijos. Už investicijų įgyvendinimą bus atsakingos ministerijos pagal savo kompetencijų sritis.