BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.


Europos Parlamentas pritarė 2021–2027 m. ES daugiametei finansinei programai ir Ekonomikos gaivinimo fondui

Data

2020 12 16

Įvertinimas
0
AdobeStock_143425853.jpeg

Europos Parlamentas (EP) š.m. gruodžio 16 d. plenarinėje sesijoje pritarė 1 074.3 mlrd. eurų apimties naujam ES daugiamečiam biudžetui ir 750 mlrd. eurų dydžio Ekonomikos gaivinimo fondui, dėl kurių anksčiau vienbalsį sutarimą buvo pasiekę ES šalių narių vadovai. Tokiu būdu sudarytos galimybės užtikrinti strategines investicijas į ES ekonomikos gaivinimą ir atsparumo didinimą, žaliąją pertvarką, skaitmeninę transformaciją, mokslą ir inovacijas, sveikatą, teisingumą, Europinių vertybių sklaidą, kt.

„Šiandienis Europos Parlamento balsavimas yra itin gera žinia laikais, kai gerų naujienų labai trūksta. Iš tiesų galutinis sutarimas dėl daugiamečio biudžeto ir Ekonomikos gaivinimo fondo byloja ne tik apie 1 824,3 mlrd. eurų apimties strategines investicijas į ES ekonomikos atsigavimą ir augimą ilguoju laikotarpiu. Tai – žinutė apie ES solidarumą, susitelkimą ir žiūrėjimą viena kryptimi, kas esamomis kovos su COVID-19 aplinkybėmis įgauna ypatingą reikšmę. Tačiau ateinantį pusmetį dar laukia nemažai rimtų iššūkių, tiek atstovaujant Lietuvos interesams toliau vyksiančiose derybose dėl ES daugiametės finansinės programos sektorinių teisės aktų, tiek užbaigiant rengti nacionalinius programinius dokumentus ir analogo neturintį nacionalinį Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planą. Taip pat vertinant Komisijos pasiūlymus dėl naujų ES nuosavų išteklių ir derantis dėl jų įvedimo“, – sakė finansų ministrė Gintarė Skaistė.

ES Tarybos lygiu sutarimas dėl naujos ES DFP ir Ekonomikos gaivinimo fondo pasiektas liepos 17-21 d. Europos Vadovų Taryboje (EVT). Tuomet prasidėjo derybos su EP. Po itin intensyvių diskusijų, lapkričio 10 d. pasiektas politinis ES Tarybos ir EP kompromisas, papildomai ES DFP numatantis 15 mlrd. eurų EP prioritetinėms programoms, tokioms kaip: „Europos Horizontas“, „Erasmus+“, „Sveikatos labui“ (angl. EU4Health), humanitarinei pagalbai, programai „Kūrybiška Europa“,  fondui „InvestEU“ ir kt. Sutartą finansinį paketą Taryboje norėta patvirtinti dar lapkričio mėn. viduryje, tačiau Lenkija ir Vengrija jį vetavo, tokiu būdu išreikšdamos nepritarimą tam, kaip išspręstas ES paramos susiejimo su teisės viršenybės principu klausimas. Gruodžio 10-11 d. EVT, radus visoms valstybėms narėms priimtiną šio klausimo sprendimą, derybos dėl ES biudžeto buvo „atblokuotos“ ir gruodžio 11 d. valstybės narės vienbalsiai pritarė su EP sutartam naujo laikotarpio finansiniam paketui.

Galutiniai derybų dėl ES DFP ir ES gaivinimo fondo rezultatai nekeičia sumų, valstybėms narėms suderėtų liepos mėn. EVT. Ateinančiame finansiniame laikotarpyje Lietuvai numatoma 1,7 mlrd. EUR daugiau lėšų nei dabartinėje daugiametėje finansinėje programoje. Įvertinus papildomas investicijas šaliai, numatytas iš ES gaivinimo fondo – t.y., apytiksliai 3 mlrd. eurų, bendras investicinis paketas naujoje DFP gali siekti apytiksliai 14,5 mlrd. eurų.

Iš jų Sanglaudos politikos įgyvendinimui numatoma apie 6,2 mlrd. eurų, žemės ūkio finansavimui – apie 5 mlrd. eurų. Taip pat numatytas 490 mln. eurų finansavimas Ignalinos AE uždarymo projektui, 189 mln. eurų – Kaliningrado specialiosios tranzito schemos įgyvendinimui.

Preliminariai iš Gaivinimo ir atsparumo didinimo fondo dotacijų dalies Lietuvai numatyta 2,4 mlrd. eurų (esant poreikiui, bus galima pretenduoti į papildomą apytiksliai 3,0 mlrd. eurų paskolų sumą). Iš ReactEU ir Teisingos pertvaros fondo preliminariai numatoma gauti apie 639 mln. eurų.

Atkreiptinas dėmesys, kad galutinės Gaivinimo ir atsparumo didinimo fondo, ReactEU finansavimo sumos paaiškės, tik pasirodžius reikalingiems 2021-2022 m. statistiniams duomenims. Šiuo metu paskaičiavimai atlikti, remiantis Europos Komisijos prognozėmis.