BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.


Finansų ministrė G. Skaistė ragina Pasaulio banką suspenduoti veiklą Baltarusijoje

Data

2021 06 01

Įvertinimas
0
IMG-0810.jpg

Finansų ministrė Gintarė Skaistė šiandien kartu su kitais Pasaulio banko Šiaurės ir Baltijos šalių valdytojais dalyvavo virtualiame susitikime su Pasaulio banko prezidentu David Malpass bei dvišaliame susitikime su būsimąja Pasaulio banko vykdančiąja direktore Šiaurės ir Baltijos šalims Lene Lind. Susitikimų metu, greta kitų Pasaulio banko darbotvarkės klausimų, Lietuvos iniciatyva buvo iškeltas ir tolesnio institucijos įsitraukimo Baltarusijoje klausimas.

Finansų ministrė susitikimų metu pabrėžė, kad po Baltarusijos veiksmų neteisėtai nutupdant keleivinį lėktuvą ir tęsiantis režimo represijoms prieš opoziciją, Pasaulio bankas turėtų peržiūrėti įsitraukimą Baltarusijoje ir priimti sprendimą dėl veiklos šalyje suspendavimo.

„Pastarųjų įvykių fone Pasaulio banką raginu imtis griežtų priemonių prieš Baltarusijos režimą – nepradėti jokių naujų projektų šalyje ir stabdyti šiuo metu vykdomus projektus. Matome riziką, jog tolesnis projektų vykdymas gali būti naudingas režimui. Tai kelia reputacines rizikas ir pačiai institucijai. Tarptautinė bendruomenė, įskaitant ir tarptautines finansines institucijas, turi pasiųsti Baltarusijos režimui aiškų ir vieningą atsaką“, – teigė finansų ministrė G. Skaistė.

Šiuo metu Pasaulio banko grupės organizacijos Baltarusijoje įgyvendina 23 projektus, dar 3 projektai su privačiu sektoriumi yra rengiami. Bendra anksčiau patvirtintų projektų suma siekia daugiau nei 1,5 mlrd. JAV dolerių.

Ministrė pabrėžė, jog reaguojant į stiprėjančias represijas Baltarusijoje ir keliamą grėsmę tarptautinei bendruomenei, būtinas ir kitų tarptautinių finansinių institucijų bendradarbiavimo su šalimi peržiūrėjimas ir apribojimas.

Susitikimų metų taip pat aptarti kiti Pasaulio banko darbotvarkės klausimai, įskaitant paramą besivystančioms ekonomikoms atsigaunant po COVID-19 sukrėtimo ir ilgalaikius vystomojo bendradarbiavimo prioritetus – nuo skurdo mažinimo ir įtraukaus augimo užtikrinimo iki perėjimo prie aukštesnės pridėtines vertės augimo modelių. Diskusijos metu aptarti privataus sektoriaus įtraukimo kanalai bei Pasaulio banko vaidmuo kovoje su klimato kaita.

„Šiaurės ir Baltijos šalių bendradarbiavimas Pasaulio banko kontekste yra ypatingai stiprus. Šalių įsitraukimas, vieninga pozicija ir aktyvi parama užtikrina, kad mūsų šalių grupės balsas būtų gerai girdimas ir vertinamas. Lietuva mato Pasaulio banką kaip pagrindinę ir vieną efektyviausių institucijų, kurios projektai besivystančiose šalyse prisideda prie skurdo mažinimo ir ekonomikos vystymosi“, – sakė finansų ministrė G. Skaistė.

Lietuva, dalyvaudama Pasaulio banko veikloje, siekia prisidėti prie globalinių pastangų mažinti skurdą besivystančiose šalyse, padedant jose kurti ir puoselėti demokratiją, saugumą ir stabilumą, taip pat plėtoti žmogaus teises ir lyčių lygybę.

Papildoma informacija:

Pasaulio bankas yra tarptautinė finansų institucija, įsteigta 1944 m. Lietuva prie Pasaulio banko prisijungė 1992 m. Nuo 2002 m. Lietuva iš Pasaulio banko nebesiskolina, o 2006 m. pradėjo savo statuso Pasaulio banke iš paramos gavėjos į donorės keitimo procesą, kuris buvo užbaigtas 2015 m. Tolesnis Lietuvos ir Pasaulio banko bendradarbiavimas grindžiamas partnerystės pagrindais ir dalijimusi sukaupta patirtimi. Pasaulio banke Lietuva priklauso Šiaurės ir Baltijos šalių grupei.

Pagrindinis Pasaulio banko tikslas – sumažinti pasaulinį skurdą gerinant sąlygas investicijoms, darbo vietų sukūrimui ir nuosekliam augimui.

Pasaulio banką sudaro 5 organizacijos: Tarptautinis rekonstrukcijos ir plėtros bankas, Tarptautinė plėtros asociacija, Tarptautinė finansų korporacija, Daugiašalė investicijų draudimo agentūra ir Tarptautinis investicinių ginčų sprendimo centras.

2020 m. pavasarį, prasidėjus pandemijai, Pasaulio bankas patvirtino pagalbos paketą besivystančioms šalims ir įsipareigojo iki š. m. birželio mėn. skirti 160 mlrd. JAV dolerių paramos ir finansavimo lengvatinėmis sąlygomis. Šios programos lėšos skiriamos ne tik krizės suvaldymui, tačiau ir platesnei ekonominei programai besivystančiose šalyse, padėsiančiai užtikrinti ekonomikos atsigavimą ir tolesnę plėtrą. PB taip pat deda dideles pastangas užtikrinant vakcinų tiekimą besivystančiose šalyse. 2020 m. spalio mėn. Pasaulio bankas patvirtino 12 mlrd. JAV dolerių paketą, skirtą COVID-19 vakcinų įsigijimui ir platinimui besivystančiose šalyse.