Finansų ministrė: „Stengiamės apsaugoti ne tik lošėjus, bet ir jų artimuosius“
Seimas šios dienos posėdyje pritarė Finansų ministerijos parengtoms Azartinių lošimų įstatymo (ALĮ) pataisoms. Jomis siūloma stiprinti apsaugą net tik probleminiams lošėjams, bet ir jų artimiesiems bei visuomenei. Lošimų organizatoriai nuo šiol turės mažinti lošimų patrauklumą, vykdyti socialiai atsakingą veiklą ir didinti šio sektoriaus skaidrumą.
„Lošimų organizatoriai nuo šiol įstatymu bus įpareigoti nustatyti lošėjus, balansuojančius ties probleminio lošimo riba, ir laiku sustabdyti jų azartą. Visos kadencijos metu dirbome plėsdami saugiklius ir skaidrindami azartinių lošimų sistemą, todėl šiandien priimti sprendimai, padėsiantys sumažinti neigiamas pasekmes ne tik patiems lošėjams, bet ir jų artimiesiems taip pat prisidės prie šios krypties“, – sako finansų ministrė Gintarė Skaistė.
Priimtu projektu taip pat įtvirtinama prievolė lošimų organizatoriams užtikrinti, kad lošimo namuose (kazino), automatų, bingo salonuose, totalizatoriaus punktuose būtų kvalifikuotas darbuotojas, kuris, kilus įtarimui, kad lošėjas tampa neatsakingu, kreiptųsi į jį – pasiūlytų atšalimo pertraukėlę ar nutraukti lošimą.
Nuotolinių lošimų organizatoriai įpareigoti turėti sertifikuotą nuotolinių lošimų platformą, kurioje bus fiksuojamos visų lošėjų tapatybės, jų veiksmai lošiant, įskaitant lošime praleistą laiką ir sumas. Platformoje taip pat bus registruojami lošimų organizatoriaus veiksmai įgyvendinant atsakingo lošimo priemones ir ne rečiau kaip kas 30 dienų perduodami į Lošimų priežiūros tarnybos administruojamą sistemą LAKIS (Automatų kontrolės informacinę sistemą). Tai leis Lošimų priežiūros tarnybai vykdyti efektyvią įstatymų laikymosi kontrolę.
Pastebėtina, kad šiuo metu įstatyme įtvirtintos galimos skirti baudos (maksimali suma 25 000 Eur arba 50000 Eur už pakartotinį pažeidimą) neatgraso lošimų organizatorių nuo pažeidimų darymo dėl nustatytų baudų lubų. Net ir didžiausia galima skirti bauda neatrodo reikšminga lyginant su bendrovių generuojamomis bendrosiomis pajamomis. Didžiausia galima skirti bauda yra lygi bendrovės vienos dienos pajamoms (skaičiuojant nuo visų bendrovių 2023 metų bendrųjų pajamų vidurkio).
Todėl įstatymo projekte siūloma padidinti baudas ir diferencijuoti pagal pažeidimų pobūdį. Taip pat yra nustatytos lengvinančios ir sunkinančios aplinkybės. Už pažeidimus, susijusius su lošimų patalpų, atsiskaitymų už lošimus, lošimo įrenginių reikalavimais ir kitus pažeidimus siūloma nustatyti nuo 2 iki 4 procentų praėjusių kalendorinių metų bendrųjų metinių pajamų baudą.
Už pažeidimus, susijusius su lošėjų apsauga, atsakingu lošimu, leidžiamos skelbti reklamos ir skatinimo dalyvauti lošimuose pažeidimais, taip pat reikalavimų dėl įstatinio kapitalo ir mažiausios pinigų sumos nuotolinių lošimų laimėjimams išmokėti nesilaikymu siūloma nustatyti nuo 3 iki 5 procentų praėjusių kalendorinių metų bendrųjų metinių pajamų.
Už pakartotinus pažeidimus atitinkamai siūloma nustatyti nuo 6 iki 8 ir nuo 8 iki 10 procentų praėjusių kalendorinių metų bendrųjų metinių pajamų baudos dydį.
Atnaujinimo data: 2024-11-07
Taip pat skaitykite:
Pareigas pradėjo eiti naujasis finansų ministras Rimantas Šadžius
Šiemet vidaus rinkos aukcionuose pasiskolinta 2,2 mlrd. eurų
Lietuva ir EIB susivienijo dėl 100 mln. eurų vertės ekologiškesnio būsto iniciatyvos
Finansų ministerija siūlo palankesnes sąlygas Lietuvos ir Taivano verslo bendradarbiavimui