BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.


Finansų viceministras M. Liutvinskas: „Turime judėti pirmyn gilinant ES Bankų sąjungą“

Data

2022 06 16

Įvertinimas
1
4297_e58fbee95fa66a74e007562414d4b209.jpg

Birželio 16-17 dienomis finansų viceministras Mindaugas Liutvinskas Liuksemburge dalyvaus Euro grupės (EG) ir ECOFIN posėdžiuose, kuriuose didžiausias dėmesys bus skiriamas Bankų sąjungos gilinimo, kovos su pinigų plovimu klausimams ir Europos Sąjungos (ES) ekonominių perspektyvų aptarimui Rusijos karo prieš Ukrainą akivaizdoje.

EG posėdyje ministrai diskutuos dėl galimų sprendimų stiprinant ES Bankų sąjungą.

„Lietuva nuosekliai palaiko tolesnį Bankų sąjungos gilinimą, kuriant labiau integruotą ES bankų rinką ir didinant finansų sistemos atsparumą ateities sukrėtimams. Šiandieninio neapibrėžtumo kontekste svarbu judėti pirmyn su sprendimais, ties kuriais galime pasiekti sutarimą artimiausiu metu – pavyzdžiui, stiprinant bankų sektoriaus krizių valdymo taisykles. Žiūrint į ateitį, Bankų sąjungos užbaigimo klausimas turi išlikti aukštai ES politinėje darbotvarkėje, siekiant didinti bankų sektoriaus konkurencingumą ir stabilumą“, – teigia finansų viceministras M. Liutvinskas.

Euro zonos finansų ministrai taip pat aptars ekonomines perspektyvas Rusijos karo prieš Ukrainą kontekste, ypatingą dėmesį skiriant infliacijos klausimams. Posėdyje, be kitų klausimų, taip pat bus pristatyta 14-oji Graikijos po-programinės sustiprintos priežiūros ataskaita bei Kipro, Portugalijos, Airijos ir Ispanijos po-programinės politikos vertinimo misijų rezultatai.

ECOFIN posėdyje ministrai diskutuos dėl pažangos rengiant Kovos su pinigų plovimu  ir teroristų finansavimu (AML/CFT) teisinį paketą. Paketas numato vieningų ES taisyklių AML/CFT srityje sukūrimą, naujos ES lygmens institucijos, atsakingos už kovą su pinigų plovimu ir terorizmo finansavimu, sukūrimą ir griežtesnes taisykles kripto turto paslaugų tiekėjams.

„Palaikome siekį turėti ES lygiu vieningą AML/CFT taisyklių ir priežiūros sistemą – tai svarbus žingsnis, padėsiantis stiprinti rizikų valdymą finansų sektoriuje. Lietuva siekia, kad naujoji ES lygmens institucija būtų įkurta Vilniuje – taip dar labiau sustiprinant mūsų šalies kaip kompetencijų centro šioje srityje pozicijas. Kuriamai institucijai keliami ambicingi tikslai, o Lietuva, turinti tiek kompetentingų specialistų, tiek ir rizikų valdymo patirties dirbant su tradiciniais ir inovatyviais rinkos dalyviais, šiuo atžvilgiu tikrai turi, ką pasiūlyti“, – teigia finansų viceministras M. Liutvinskas.

ECOFIN posėdyje taip pat ministrai bandys pasiekti sutarimą dėl direktyvos dėl pasaulinio minimalaus apmokestinimo lygio tarptautinėms įmonių grupėms. Šia direktyva siekiama užtikrinti, kad EBPO rėmuose pasiektas globalus sutarimas būtų įgyvendintas ES lygiu ir didžiųjų tarptautinių įmonių grupių, kurių pajamos per metus viršija 750 mln. eurų, pelnas būtų apmokestintas bent 15 proc. efektyviuoju pelno mokesčio tarifu.

ECOFIN susitikime tradiciškai bus aptariamas Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo (angl. – Recovery and resilience facility – RRF) įgyvendinimas. Taip pat bus siekiama patvirtinti Tarybos įgyvendinamąjį sprendimą (CID) dėl Lenkijos nacionalinio gaivinimo ir atsparumo didinimo plano (RRP). Teigiamą Lenkijos plano vertinimą birželio 1 d. pateikė Europos Komisija (EK).

ECOFIN tarybos posėdžio metu ministrai apsikeis nuomonėmis dėl EK siūlymo dėl ES nuosavų išteklių (NI) sistemos. Bus pristatytos šalims skirtos rekomendacijos, kurios parengtos EK vertinant 2022 m. pavasario ekonomines prognozes ir šalių pateiktas Stabilumo/Konvergencijos programas.

Ministrai taip pat aptars Kroatijos narystės euro zonoje klausimą. Numatoma, kad, remiantis pateiktais EK ir Europos Centrinio Banko vertinimais, bus pritarta šalies narsytei euro zonoje nuo 2023 m. sausio 1 d. Galutinį sprendimą šiuo klausimu priims Europos vadovų taryba.

Taip pat viceministras M. Liutvinskas dalyvaus Europos stabilumo mechanizmo (ESM) valdytojų tarybos ir Europos investicijų banko (EIB) valdytojų tarybos posėdžiuose, kuriuose bus apžvelgti šių institucijų praėjusių metų darbo rezultatai.