copyright

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.


Fintech lyderiai diskutavo apie Europos skaitmeninių finansų ateities perspektyvas

Data

2020 05 21

Įvertinimas
0
AdobeStock_123340384.jpeg

Europos skaitmeninių finansų ateities perspektyvos, ES skaitmeninė infrastruktūra, vartotojų apsauga bei kibernetinio saugumo iššūkiai – tai tik nedaugelis temų, kuriomis Fintech srities lyderiai diskutavo „The Digital Finance Outreach – Lithuania“ renginyje.

Europos Komisija, rengdama naująją Europos Sąjungos (ES) skaitmeninių finansų strategiją, vykdo išskirtinę iniciatyvą – Fintech renginių seriją valstybėse narėse. Finansų ministerija kartu su Lietuvos banku, Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra, ROCKIT, Europos Komisijos atstovybe Lietuvoje ir Europos Komisijos Finansinio stabilumo, finansinių paslaugų ir kapitalo rinkų sąjungos generaliniu direktoratu (FISMA DG) pakvietė diskusijai apie skaitmenines inovacijas finansų sektoriuje.

Dėl COVID-19 pandemijos įmonės visame pasaulyje patiria nuostolius, vyksta nedarbo didėjimas. Daugeliui įmonių reikalingos lėšos likvidumui ir veiklos tęstinumui užtikrinti. Šalių vyriausybės šiuo sunkiu laikotarpiu deda daug pastangų, jog paremtų įmones ir gyventojus, tam skiriamos valstybės lėšos. Tačiau taip pat svarbus vaidmuo tenka ir finansų sektoriui – atlikti finansų tarpininko rolę ekonomikoje, naujų inovatyvių būdų pagalba užtikrinti finansinių paslaugų teikimą. Kartu yra pastebimi pasikeitę įmonių bei gyventojų įpročiai – vis daugiau asmenų interesus tvarkosi virtualioje aplinkoje, o esamos paslaugos yra sparčiai skaitmenizuojamos. Finansų sektorių galime laikyti kaip vieną iš sektorių, kuris dėl sparčios Fintech plėtros ir skaitmenizacijos buvo pasiruošęs krizės metu teikti paslaugas nuotoliniu būdu.  

„Lietuvos įdirbis finansinių technologijų srityje COVID-19 pandemijos metu rodo, kad buvo padaryti teisingi sprendimai. Finansų sektorius, pasitelkęs Fintech įmones ir inovatyvius sprendimus, sugebėjo greitai persiorientuoti į paslaugų teikimą nuotoliniu būdu, taip pat labai džiugu, kad inovatyvūs Fintech sprendimai buvo panaudoti ir kituose sektoriuose, kaip, pavyzdžiui, medicinos, kovojant su COVID-19 pandemija. Sėkmingas valstybės institucijų ir rinkos bendradarbiavimas pasiekė, kad Lietuva taptų lydere ir Fintech centru regione. Po šios krizės Lietuva neužleis savo lyderio pozicijų ir toliau dar sparčiau išnaudos atsiveriančias naujas galimybes skaitmeniniuose finansuose“, – sakė finansų ministras Vilius Šapoka.

Europos komisija didina dėmesį Fintech sričiai – numatoma imtis tikslinių iniciatyvų, tinkamai įvertinant finansų sektoriaus skaitmenizaciją. FISMA DG Skaitmeninių finansų skyriaus vadovas Jan Ceyssens pristatydamas Europos skaitmeninių finansų ateities perspektyvas sakė, jog COVID-19 krizė – puikus akseleratorius į skaitmenizavimo amžių. „Europos Komisijos prioritetas – užtikrinti, kad ES išliktų viena iš pirmaujančių finansų sektoriaus skaitmeninio vystymosi srityje, kartu sprendžiant su tuo susijusios rizikos klausimus“, – pabrėžė  Jan Ceyssens.

Tarptautiniame Fintech indekse Lietuva užima ketvirtą poziciją pasaulyje, o Europoje mūsų šalį lenkia tik Jungtinė Karalystė. Tuo metu Fintech ateities vietos 2019-2020 m. reitinge Vilnius puikuojasi pirmoje vietoje pagal ekonominį efektyvumą.

Lietuva skiria didelį dėmesį ir nuosekliai dirba rizikų valdymo srityje: tiek viešame, tiek privačiame sektoriuose daugėja šioje srityje dirbančių kompetentingų specialistų, stiprinamas tarpinstitucinis bendradarbiavimas, keičiamasi gerąja praktika ir informacija su partneriais Lietuvoje ir užsienyje. Vyriausybė, paskelbusi finansinių technologijų plėtrą vienu iš prioritetų, nuo 2016 m. skiria didelį dėmesį atveriant naujas galimybes inovacijoms taikyti bei saugumui užtikrinti.

„The Digital Finance Outreach – Lithuania“ renginyje, vykusiame nuotoliniu būdu, konferencijos dalyviai: Liudas Kanapienis (UAB „Ondato“ vadovas), Tomas Karpavičius (Lietuvos banko Rinkos infrastruktūros politikos skyriaus vadovas), Paul Randall (Creditinfo grupės pasaulinės rinkos vykdomasis direktorius), Jóhannes I. Kolbeinsson (PAYSTRA vadovas) plačiai diskutavo apie ES skaitmeninę infrastruktūrą ir jos reikalingumą, siekiant teikti tarpvalstybines finansines paslaugas bei kylančius iššūkius ir sprendimo būdus. Taip pat aptarė ES mokėjimų infrastruktūrą bei jos konkurencingumą su JAV ir Kinija.

Apie realiuoju laiku pagrįstą atitiktį reguliavimui ir vartotojų apsaugą finansų srityje savo įžvalgomis pasidalijo Ramūnas Baravykas (Lietuvos banko vykdomojo direktoriaus patarėjas) ir Dovydas Zinkevičius („Columbus Lietuva“ generalinis direktorius). Pastarasis pranešėjas taip pat pademonstravo Lietuvos banko „smėliadėžėje“ sukurtą RegTech įrankį, kuris palengvins priežiūrai reikalingų ataskaitų gavimą iš finansų įmonių.

Dr. Rytis Rainys (Nacionalinis kibernetinio saugumo centras prie Krašto apsaugos ministerijos vadovas), Darius Povilaitis (Lietuvos banko vyresnysis kibernetinio saugumo ekspertas), Miroslav Lučinskij (UAB „Critical Security“ vadovas) bei Viktoras Kamarevcevas („SK ID Solutions AS“ verslo vadovas Lietuvoje) kalbėjo apie kibernetinio saugumo grėsmes ES ir Lietuvos finansų sektoriuje. Dalyviai taip pat aptarė vartotojų apsaugos svarbą ir kylančius iššūkius, susijusius su finansų sektoriaus skaitmenizacija.