„Tęsiame mūsų Vyriausybės politiką – gerinti ne tik finansinių paslaugų, bet ir bendrą visuomenės gyvenimo kokybę. Ilgametis bendradarbiavimas su EIB dėl daugiabučių namų renovacijos projektų finansavimo yra viena sudedamųjų gyvenimo kokybės gerinimo dalių. Trišalio bendradarbiavimo tarp EIB, Finansų ir Aplinkos ministerijų dėka per keletą metų ne tik bus padidintas daugiabučių pastatų energetinis naudingumas, bet ir sumažės suvartojamos energijos kiekis ir mokesčiai žmonėms”, – sako finansų ministrė Gintarė Skaistė.
EIB, kaip fondo valdytojas, finansavo tūkstančių pastatų renovaciją Lietuvoje, siekdamas sumažinti energijos suvartojimą ir emisijas. Pagal EIB mandatus buvo renovuota daugiau nei 3 300 pastatų, kuriuose gyvena 83 000 namų ūkių, į juos investuota beveik 1,4 mlrd. eurų.
Šis naujas susitarimas yra pavyzdys, kaip investicijos ir partnerystės gali spręsti būsto ir energetikos problemas. Pritraukiant investicijas ir maksimaliai padidinant ES struktūrinių fondų lėšas, Lietuvos prioritetai derinami su Europos tvarumo ir energetinės nepriklausomybės tikslais.
„Fondas pagal šį naują susitarimą suteiks lengvatines paskolas, skirtas renovuoti apie 700 daugiabučių namų, mažinant energijos suvartojimą ir prisidedant prie sėkmingo Žaliojo kurso ir Renovacijos bangos įgyvendinimo Lietuvoje. Įgyvendindami šiuos renovacijos projektus ne tik pagerinsime žmonių gyvenimo kokybę, bet ir gyvensime ekologiškesnėje ir tvaresnėje šalyje“, – sakė aplinkos ministras Simonas Gentvilas.
Pagrindinė informacija
EIB
Europos investicijų bankas (EIB) yra Europos Sąjungos ilgalaikio skolinimo institucija, priklausanti jos valstybėms narėms. Iš jo finansuojamos patikimos investicijos, padedančios siekti Europos Sąjungos (ES) politikos tikslų. EIB projektai stiprina konkurencingumą, skatina inovacijas, tvarų vystymąsi, didina socialinę ir teritorinę sanglaudą ir remia teisingą ir greitą perėjimą prie klimato neutralumo.
2023 m. EIB grupė, kuriai taip pat priklauso Europos investicijų fondas (EIF), iš viso pasirašė sutarčių dėl 88 mlrd. eurų vertės naujo finansavimo, skirto daugiau kaip 900 projektų. Tikimasi, kad šiais įsipareigojimais bus sutelkta apie 320 mlrd. eurų investicijų, paremta 400 000 įmonių ir 5,4 mln. darbo vietų.
Visi EIB grupės finansuojami projektai atitinka Paryžiaus klimato susitarimą. EIB grupė nefinansuoja investicijų į iškastinį kurą. Vykdome savo įsipareigojimą per dešimtmetį iki 2030 m. paremti 1 trilijoną eurų investicijoms į klimato ir aplinkos tvarumą, kaip įsipareigota pagal mūsų Klimato banko veiksmų planą. Daugiau nei pusė EIB grupės metinio finansavimo skirta remti projektus, tiesiogiai prisidedančius prie klimato kaitos švelninimo, prisitaikymo ir sveikesnės aplinkos.
Maždaug pusė EIB finansavimo ES yra nukreipta į sanglaudos regionus, kuriuose pajamos vienam gyventojui yra mažesnės. Tai pagrindžia banko įsipareigojimą skatinti integracinį augimą ir gyvenimo lygio konvergenciją.
Apie būstą ir EIB grupę
Būstas yra vienas iš pagrindinių EIB grupės strateginių prioritetų, kuriam yra sukurta nauja speciali darbo grupė, kuri dirbs trijose srityse: technologinės naujovės statybų pramonėje, Europos būsto fondo modernizavimas ir energijos vartojimo efektyvumas, įperkamo ir socialinio būsto plėtra.
Tai atvers kelią visos Europos investicijų į prieinamą ir tvarų būstą platformai, apie kurią liepos mėn. Europos Parlamente paskelbė Prezidentė Von der Leyen.
EIB grupė finansavimo ir konsultavimo paslaugas būsto sektoriui teikia pastaruosius 25 metus. EIB grupės parama tvariai miestų plėtrai ir renovacijai per pastaruosius 5 metus sudarė apie 13,4 mlrd. eurų.