BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.


Lietuvos stabilumo programai – teigiamas Europos Komisijos vertinimas

Data

2019 06 05

Įvertinimas
0
AdobeStock_205936226.jpeg

Lietuva atitinka Stabilumo ir augimo pakto reikalavimus fiskalinei drausmei – tokią išvadą šiandien paskelbė Europos Komisija (EK), teigiamai įvertinusi Lietuvos stabilumo 2019 metų programą.

„Nuosekliai siekiame valdyti viešuosius finansus taip, kad būtų palaipsniui kaupiami fiskaliniai rezervai, laikomasi fiskalinės drausmės taisyklių ir įgyvendinami struktūriniai pokyčiai svarbiose viešojo valdymo srityse. Visus šiuos tris tikslus derindami tarpusavyje, vykdome neutralią fiskalinę politiką, kuri yra rekomenduota euro zonos šalims kaip tinkama ekonomikos raidos aplinkybėmis, kai ekonomikos augimas tampa nebe toks spartus.  Kaip ir Europos Komisija, identifikuojame rizikas, kurios gali turėti įtakos fiskalinių tikslų pasiekimui. Į jas būtina atsižvelgti rengiant būsimų metų biudžetą. Svarbu spartinti sveikatos ir švietimo reformų įgyvendinimą bei skirti prioritetą tikrojo skurdo mažinimui“, – sako finansų ministras Vilius Šapoka.

Lietuva priskiriama tai Euro zonos šalių grupei, kurioms taikoma prevencinė Stabilumo ir augimo pakto dalis. EK vertinimu 2019-2020 m. valdžios sektoriaus finansų rodikliai – skola ir struktūrinis balansas – atitiks SAP nuostatas. Tai yra , skola neviršys 60 proc. BVP, o struktūrinis balansas atitiks vidutinio laikotarpio tikslą, kuris yra 1 proc. BVP struktūrinis deficitas.

EK prognozių duomenimis, 2019 m. valdžios sektoriaus perteklius sudarys 0,3 proc. BVP, o 2020 m. valdžios sektorius bus subalansuotas. Struktūrinis valdžios sektoriaus deficitas 2019 m. atitiks Lietuvos vidutinio laikotarpio tikslą ir  bus 1 proc. BVP, o 2020 m. sumažės iki 0,9 proc. BVP. Kaip ir Finansų ministerija, EK numato tolesnį skolos mažėjimą nuo 37 proc. BVP 2019 m. iki 36,4 proc. BVP 2020 m.

Tuo tarpu Finansų ministerijos rengtos ir Stabilumo programoje pateiktos fiskalinės projekcijos numato 0,4 proc. VB perteklių 2019 m. ir 0,2 proc. BVP perteklių 2020 m. Struktūrinis deficitas,  atitinkamai turėtų sudaryti 0,4 proc. BVP ir 0,3 proc. BVP.

EK atliko skolos ir fiskalinių rizikų vertinimą. Vertinimas rodo, kad Lietuvos fiskalinio tvarumo rizika trumpuoju, vidiniu ar ilguoju laikotarpiu yra maža. Tačiau EK rekomenduoja stebėti valdžios sektoriaus išlaidų lygį, užtikrinti mokesčių administravimo gerinimą, įgyvendinti fiskalinius tikslus, nustatytus Stabilumo programoje.