BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.


Ministrė G. Skaistė: „Peržiūrint ES fiskalines taisykles svarbiausia užtikrinti viešųjų finansų tvarumą ir sustiprinti paskatas augimui“

Data

2021 09 09

Įvertinimas
1
3918_86fc70f1a86e79955904bc8626502993.jpg

Slovėnijoje vykstančiame finansų forume „Eurofi“ ministrė Gintarė Skaistė dalyvauja diskusijoje Stabilumo ir augimo pakto (SAP) peržiūros tema, kurioje teigia, kad reformuojant ES fiskalines taisykles svarbiausia užtikrinti viešųjų finansų tvarumą ilguoju laikotarpiu ir sustiprinti paskatas tvariam ekonominiam augimui.

„Nepaisant pandemijos kontekste išaugusių skolų lygių visoje Europos Sąjungoje, viešųjų finansų tvarumo užtikrinimas ilguoju laikotarpiu turi išlikti esminiu prioritetu. Tuo pačiu svarbu suprasti, kad stabilumas be augimo gali vesti prie stagnacijos, todėl turime galvoti apie būdus, kaip paskatinti produktyvias šalių investicijas, kurios sukurtų pagrindą sparčiam ekonomikos augimui bei taip prisidėtų prie to paties fiskalinio tvarumo didinimo“, – sako finansų ministrė G. Skaistė.

SAP peržiūros procesą planuota pradėti gerokai anksčiau, bet dėl pandemijos diskusijose buvo padaryta pertrauka. Tikėtina, kad peržiūros procesas bus atnaujintas dar šiais metais, EK pateiktus pasiūlymus. Šiuo metu dėl pandemijos ES fiskalinių taisyklių taikymas yra laikinai sustabdytas, bet nuo 2023 m. numatoma grįžti prie įprastinio SAP taikymo.

Pasak ministrės, COVID-19 pandemija sukėlė stiprų ekonominį sukrėtimą ES šalių narių ekonomikoms. Tačiau diskutuojant dėl ES fiskalinių taisyklių peržiūros krypčių reikia įvertinti ne tik pandemijos neigiamą poveikį, bet ir ilgojo laikotarpio iššūkius, tokius kaip visuomenės senėjimas, žalioji ir skaitmeninė transformacija. Vykdant SAP reformą, taip pat būtina užtikrinti, kad fiskalinės taisyklės būtų orientuotos į makroekonominių disbalansų prevenciją, fiskalinį tvarumą vidutiniu ir ilguoju laikotarpiu, būtų skaidrios ir nuspėjamos.

Ministrė taip pat pažymi, kad yra erdvės taisyklių supaprastinimui, kad jos būtų lengviau suprantamos politikos formuotojams ir plačiajai visuomenei. Siekiant paskatinti ekonomikos augimą, būtų tikslinga apsvarstyti egzistuojančio lankstumo investicijoms galimybes, skatinant produktyvias investicijas, didinančias ekonomikos augimo potencialą ir stiprinančias fiskalinį tvarumą ilguoju laikotarpiu. Šiuo tikslu taip pat būtini tinkami saugikliai, užtikrinantys tokių išlaidų kokybę.

Rugsėjo 9-11 dienomis finansų ministrė G. Skaistė dalyvaus Euro grupės (EG) ir ECOFIN (neformaliame) posėdžiuose. Taip pat susitiks su Europos Komisijos (EK) nariais – Paolo Gentiloni, Mairead McGuinness ir Tarptautinio Valiutos fondo (TVF) vadove Kristalina Georgieva.