BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.


Rezervinis fondas ‒ stiprinamas, Privatizavimo – naikinamas

Data

2015 09 24

Įvertinimas
0
Picture 009.jpg

Vilnius, rugsėjo 24 d. Siekdama sparčiau kaupti būtinas atsargas, kurių pagrindinė paskirtis būtų finansuoti viešąsias paslaugas ekonominiu sunkmečiu, Finansų ministerija siūlo stiprinti Rezervinį (stabilizavimo) fondą, nustatant papildomus jo finansavimo šaltinius. Į Rezervinį (stabilizavimo) fondą būtų pervestas ir Privatizavimo fondo lėšų likutis, o patį fondą, įvertinus mažėjančias valstybės turto privatizavimo apimtis, siūloma naikinti.

Finansų ministras Rimantas Šadžius kalba, kad siūlomi sprendimai yra susiję su poreikiu užtikrinti stabilų pinigų srautą į Rezervinį (stabilizavimo) fondą, kurio lėšos, prireikus, galės būti naudojamos valstybės biudžeto išlaidoms finansuoti, tačiau tik tuo atveju, jeigu būtų nustatytos išskirtinės aplinkybės Fiskalinės sutarties įgyvendinimo konstitucinio įstatymo nustatyta tvarka. Tai gali būti didelis ekonomikos nuosmukis arba nepaprastas įvykis, kurio valstybės valdžios institucijos negali kontroliuoti ir kuris daro didelį poveikį valdžios sektoriaus finansinei būklei.

„Tokiu laikotarpiu finansiškai stiprus fondas leis išvengti skolos augimo arba ją sumažinti“, ‒ sako finansų ministras.

Siūlomais pakeitimais numatoma, kad į Rezervinį (stabilizavimo) fondą įplauks daugiau lėšų iš papildomų, nei šiuo metu numatyta, finansavimo šaltinių: po 50 procentų faktiškai įmokėtų į valstybės biudžetą lėšų, gautų privatizavus valstybei nuosavybės teise priklausančius akcijų paketus, faktiškai įmokėtų dividendų, lėšų, gautų viešo aukciono būdu pardavus valstybės nekilnojamąjį turtą bei kitus nekilnojamuosius daiktus, lėšų, gautų už parduotus valstybinės žemės ūkio paskirties žemės sklypus. Taip pat numatyta, kad į fondą bus pervedamos perteklinio valstybės biudžeto lėšos, numatyti ir kiti šaltiniai.

Atsižvelgiant į pastaraisiais metais mažėjančias privatizavimo apimtis atsisakoma galiojančių nuostatų, susijusių su Privatizavimo fondu, t.y. šis fondas naikinamas, o jame esančios lėšos, įsigaliojus teikiamiems įstatymams, bus pervestos į Rezervinį (stabilizavimo) fondą.

„Pajamos, gautos privatizavus ir pardavus valstybės turtą, būtų naudojamos valstybės reikmėms finansuoti pagal atitinkamas valstybės biudžeto programas. Taip būtų užtikrinama valstybės pajamų ir išlaidų kontrolė, skaidrumas ir efektyvumas“, ‒ komentuoja finansų ministras Rimantas Šadžius.

Ankstesniais metais pardavus didžiuosius objektus, dabar privatizuojami smulkūs objektai, todėl mažėja privatizavimo pajamos: 2009 metais į Privatizavimo fondą buvo gauta 217,6 mln. eurų pajamų, 2010 metais – jau tik 10,8 mln. eurų, 2012 m. – 3,5 mln. eurų, 2013 metais – 3,6 mln. eurų, 2014 metais – 5,1 mln. eurų. 

Apie 23,6 procento kasmet gautų privatizavimo pajamų tekdavo valstybės įmonei Valstybės turto fondui privatizavimo išlaidoms padengti.

Pastarųjų penkerių metų duomenys rodo, kad į Rezervinį (stabilizavimo) fondą pagal siūlomą tvarką patektų apie 50 mln. eurų kasmet.

Viešųjų ryšių skyrius
(8 5) 2390 022; 8 645 56468
vrs@finmin.lt
www.finmin.lrv.lt