BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.


Seime pristatytuose įstatymų projektuose stiprinamas finansų stabilumas ir daugiau garantijų indėlininkams

Data

2015 09 22

Įvertinimas
0
Sadzius_Seimas.jpg
ELTOS nuotrauka

Vilnius, rugsėjo 22 d. Šiandien finansų ministras Rimantas Šadžius Seime pristatė 16-os įstatymų projektų paketą, kuriuo siekiama stiprinti šalies finansų sistemos stabilumą ir indėlininkų apsaugą, taip pat užtikrinti, kad sunkumų patyrusios finansų įstaigos nebūtų gelbėjamos mokesčių mokėtojų pinigais.

"Teikiamuose įstatymų projektuose yra numatytos priemonės skirtos veiksmingai spręsti bankų ir kitų finansų įstaigų nemokumo atvejus, tam naudojant pačių finansų įstaigų, o ne mokesčių mokėtojų pinigus, tuo pačiu garantuojant indėlininkams, kad, esant poreikiui, būtų greitai išmokėtos draudimo išmokos“, - sakė finansų ministras Rimantas Šadžius.

Finansų ministerijos parengtais teisės aktais į nacionalinę teisę būtų perkeltos Bankų sąjungos pagrindo – Europos Sąjungos (ES) Bendro pertvarkymo mechanizmo reglamento, Bankų gaivinimo ir pertvarkymo bei Indėlių garantijų sistemų direktyvų – nuostatos. Teikiamą teisės aktų paketą sudaro 2 pagrindiniai ir 14 lydinčiųjų įstatymų projektų, kuriems pritarė Vyriausybė.

Be to, Seimui teikiamas prašymas ratifikuoti tarpvyriausybinį Susitarimą dėl įnašų į Bendrą pertvarkymo fondą pervedimo ir sujungimo.

Bankų gaivinimo ir pertvarkymo direktyva skirta veiksmingai spręsti kredito įstaigų ir didelių investicinių įmonių problemas naudojant pačių finansų įstaigų, o ne mokesčių mokėtojų pinigus. Tam bus įkurtas specialus fondas, finansuojamas iš pačių finansų rinkos dalyvių įmokų. Jo lėšos, prireikus, būtų naudojamos pertvarkymui. Nuo 2016 metų šis fondas įsilies į maždaug 55 mlrd. eurų dydžio centralizuotą euro zonos pertvarkymo fondą. Numatoma, kad Lietuvos dalis jame sudarytų apie 33 mln. eurų.

Nemokias finansų įstaigas galima bus pertvarkyti 4 būdais arba jų deriniais: perleidžiant verslą, įkuriant laikinąją įstaigą, atskiriant turtą ir gelbėjant privačiomis lėšomis, t. y. nurašant kapitalą.  

Siūloma, kad už finansų sektoriaus subjektų pertvarkymą būtų atsakingas Lietuvos bankas, o nuo 2016 m. sausio 1 d. – Lietuvos bankas kartu su Bendra pertvarkymo valdyba, kuri yra įsteigta pagal ES Bendro pertvarkymo mechanizmo reglamentą.

Indėlių garantijų sistemų direktyvos paskirtis – užtikrinti, jog Indėlių draudimo fonde būtų pakankamai lėšų, kad, esant poreikiui, indėlininkams būtų greitai išmokamos draudimo išmokos. Priėmus Indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatymo pakeitimus, kompensacijos indėlininkams bus išmokamos gerokai greičiau - maksimalus išmokų terminas sutrumpės nuo 30 darbo dienų iki 7, t.y. daugiau nei keturis kartus.

Taip pat nustatomi atvejai, kai indėlininkui būtų išmokama didesnė negu standartinė 100 000 eurų suma. Tarp tokių išimčių – atvejai, kai žmogus į banką ar kitą kredito įstaigą indėlį padėjo pardavęs butą ar žemę (būtų kompensuojama iki 300 000 eurų) ar paveldėjęs indėlį (tokiu atveju būtų kompensuojama iki 200 000 eurų), taip pat gavęs išmoką ar kompensaciją už smurtiniais nusikaltimais padarytą žalą (būtų kompensuojama iki 200 000 eurų). Tiesa, lėšos indėlininko sąskaitoje turi būti įskaitytos ne anksčiau kaip prieš 6 mėnesius iki indėlių draudžiamojo įvykio dienos.

Valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų indėliai nebebus draudžiami.

Indėliai būtų kompensuojami kredito įstaigų lėšomis, kurios būtų pervedamos į Indėlių draudimo fondą. Per 10 metų fondas turės sukaupti 0,8 proc. lėšų nuo visos draudžiamųjų indėlių sumos. Per 4 vėlesnius metus šis dydis turės išaugti iki 2 proc. Kredito įstaigų įmokos į Indėlių draudimo fondą diferencijuojamos į periodines ir specialiąsias. Pastarosios, iš kredito įstaigų bus renkamos tais atvejais, kai fonde esančių lėšų neužteks išmokėti kompensacijoms.

Seimui priėmus šiuos įstatymų projektus, bus įvykdytos teisinės sąlygos, užtikrinančios Lietuvos visavertį dalyvavimą ES bankų sąjungoje.

Viešųjų ryšių skyrius
(8 5) 2390 008, 2390 187
Finmin.lrv.lt
Vrs@finmin.lt