BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.


Šiemet vidaus rinkoje pasiskolinta už 1,27 mlrd. eurų

Data

2019 12 20

Įvertinimas
1
1.jpg

2019 m. Lietuvoje surengti 49 aukcionai, kurių metu vidaus rinkoje pasiskolinta už 1,27 mlrd. eurų. Populiariausios buvo 5 metų trukmės Vyriausybės vertybinių popierių (VVP) emisijos – jų išleista už 541 mln. eurų. Šių metų aukcionų rezultatai ir tendencijos bei kitų metų skolinimosi planas ketvirtadienį aptarti kasmetiniame Finansų ministerijos ekspertų ir visų mūsų šalies VVP aukcionų dalyvių, Nasdaq biržos ir depozitoriumo bei Lietuvos banko atstovų susitikime.

Vyriausybė, įgyvendindama skolinimosi strategiją, vidaus rinkos aukcionuose kasmet išplatina VVP už 1-1,2 mlrd. eurų. Šiais metais platintos 3, 5, 7 ir 10 metų trukmės Vyriausybės obligacijos. Visa VVP paklausa šiemet surengtuose aukcionuose siekė 3,626 mlrd. eurų.

VVP aukcionuose gali dalyvauti tik tie bankai ir finansų maklerio įmonės, kurie atitinka Finansų ministerijos VVP aukciono dalyviams nustatytus reikalavimus ir yra pasirašę su Finansų ministerija VVP aukciono dalyvio sutartis. Šiuo metu Lietuvos VVP aukcionuose dalyvauja AS „Citadele banka“ (Latvija), AS „Luminor Bank“, AB „SEB bankas“, AB „Swedbank“, AS „Swedbank“ (Latvijos komercinis bankas), AB „Šiaulių bankas“ bei Austrijos bankas „Erste Group Bank AG“ (Austrijos komercinis bankas).

VVP – pagrindinė valstybės skolinimosi priemonė. VVP aukcionus planuoja ir išleidžiamų VVP charakteristikas nustato Finansų ministerija, organizuoja AB Nasdaq Vilnius. Atsiskaitymą už VVP organizuoja Lietuvos centrinis vertybinių popierių depozitoriumas (Nasdaq CSD SE Lietuvos filialas), taikydamas vienalaikio vertybinių popierių ir lėšų pateikimo (angl. delivery versus payment) principą. Visi vidaus rinkoje platinami VVP registruojami Lietuvos centriniame vertybinių popierių depozitoriume ir įtraukiami į Nasdaq Vilnius skolos vertybinių popierių sąrašą.

2020 m. be įprastų 3, 5, 7 ir 10 metų trukmės naujų emisijų išleidimo ir senų papildymo, Vyriausybė planuoja išleisti naują 12 metų trukmės VVP emisiją. Taip pat planuojama papildyti 2018 m. išleistą žaliųjų obligacijų emisiją, kurios pradinis dydis yra 20 mln. eurų, o pradinė trukmė 10 metų. Įplaukos iš šių obligacijų buvo skirtos perskolinti Viešųjų investicijų plėtros agentūrai. Paskola naudojama projektui „Daugiabučių namų modernizavimo fondas“, kuris padeda daugiabučių namų savininkams modernizuoti namus, didinti energijos vartojimo efektyvumą, mažinti šildymo išlaidas.