BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.


TVF ir Pasaulio banko metinių susitikimų metu – dėmesys pandemijos sukelto ekonominio nuosmukio suvaldymui

Data

2020 10 14

Įvertinimas
0
IMG-0588.JPG

Spalio 12-18 d. vyksta Tarptautinio valiutos fondo (TVF) ir Pasaulio banko (PB) metinis susitikimas, kuris dėl COVID-19 pandemijos šiais metais persikėlė į virtualų formatą. Šiais metais daugiausiai dėmesio skiriama diskusijoms apie COVID-19 įtaką pasaulio ekonomikai bei TVF ir PB atsaką į pandemiją, įskaitant pagalbą besivystančioms ir besiformuojančios rinkos šalims.

„Džiaugiuosi, kad TVF atkreipia dėmesį ne tik į su COVID-19 pandemija susijusius iššūkius, bet ir galimybes tikslingai pakreipti šalies vystymąsi. Būtent šiuo keliu ir einame – parengėme Lietuvos ateities ekonomikos DNR planą, kurio pagalba transformuosime mūsų šalies ekonomikos DNR investuodami į žmogiškąjį kapitalą, skaitmeninę ekonomiką ir verslą, inovacijas ir mokslinius tyrimus, ekonominę infrastruktūrą bei klimato kaitą ir energetiką“, – sako finansų ministras Vilius Šapoka.

Finansų viceministrė Miglė Tuskienė dalyvaudama Pasaulio banko Šiaurės ir Baltijos šalių grupės virtualiame susitikime su Pasaulio banko vyr. ekonomiste Carmen Reinhart, kuriame buvo kalbama apie post-pandeminį pasaulį ir PB rolę siekiant geresnio ekonomikos atstatymo (angl. Build Back Better), pabrėžė darbo vietų kūrimo ir privataus sektoriaus įsitraukimo besivystančiose šalyse svarbą. Finansų viceministrė pažymėjo, kad būtina skirti daugiau dėmesio ir platesnei ekonominei transformacijai, įskaitant aukštesnės pridėtinės vertės darbo vietų kūrimą, ekonomikos „žalinimą“, investicijas į skaitmenines technologijas.

„Pandemija parodė skaitmeninių technologijų svarbą, kai, atrodo, pernakt technologijos tapo būtinos ne tik siekiant užtikrinti švietimą, tačiau ir būtina sąlyga darbui bei verslui. Ateityje šios tendencijos dar stiprės, todėl būtina kalbėti apie skaitmeninės infrastruktūros plėtrą besivystančiose šalyse, siekiant, kad ateityje šalys taptų atsparesnės išoriniams sukrėtimams kaip šis. Lietuva yra viena lyderių fintech plėtros, reguliavimo ir kibernetinio saugumo srityse, todėl yra pasirengusi šia patirtimi pasidalinti su kitais“, – sakė finansų viceministrė Miglė Tuskienė.

Virtualaus TVF ir PB metinio susitikimo metu Finansų ministerijos delegacija dalyvaus TVF ir PB Valdytojų tarybų metinio susitikimo plenarinėje sesijoje, TVF Tarptautinio pinigų ir finansų komiteto posėdyje, PB Plėtros komiteto posėdyje ir kituose renginiuose.

TVF Tarptautinio pinigų ir finansų komiteto posėdyje fondo vykdančioji direktorė Kristalina Georgieva pristatys Pasaulio politikos darbotvarkę, bus aptariamas šalių atsakas į COVID-19 pandemiją ir diskutuojama dėl atsigavimui paremti reikalingų politikos priemonių, TVF atsako į COVID-19 ir vaidmens ateityje. TVF reikšmingai prisidėjo prie krizės padarinių pasaulyje suvaldymo skolindamas savo šalims narėms – per pandemijos laikotarpį TVF suteikė finansavimą 81 šaliai, kuris siekia apie 101 mlrd. JAV dolerių, didžioji lėšų dalis skirta Pietų Amerikos šalims. Atsigavimo po krizės etape TVF ir toliau išlieka pasiruošęs skolinti. Be to, TVF toliau vykdys dvišalę stebėseną, kuri pavasarį dėl pandemijos buvo pristabdyta. TVF stebėsena bus sukoncentruota į šalių prioritetus siekiant išbristi iš COVID-19 krizės, didinti stabilumą ir patiesti tvirtus pagrindus atsigavimui.

Metinio susitikimo metu TVF pristatė naujausias ekonomikos prognozes – TVF prognozuoja, kad 2020 m. pasaulio ekonomika susitrauks -4,4 proc., o 2021 m. augimas turėtų siekti 5,2 proc., tuo tarpu euro zonos ekonomika 2020 m. susitrauks -8,3 proc., 2021 m. augs 5,2 proc. Anot TVF, 2020 m. Lietuvos ekonomika susitrauks tik -1,8 proc., o 2021 m. prognozuojamas 4,1 proc. augimas. TVF pabrėžia, kad nors pasaulio ekonomikos perspektyva gerėja, tačiau ekonomikos atsigavimas vis dar nėra užtikrintas ir tolygus, bei skatina šalis taikyti priemones, kurios padėtų atstatyti pasitikėjimą, remtų užimtumą ir skatintų augimą. Be to, ypatingas dėmesys turi būti skirtas atsparesnės ateities kūrimui – svarbu pasinaudoti proga investuoti į išmanesnį, įtraukesnį, žalesnį augimą.  

Plėtros komiteto posėdyje bus aptariamas PB atsakas į pandemiją ir pagalbos paketo besivystančioms šalims įgyvendinimo status quo. Prasidėjus koronaviruso COVID-19 pandemijai, š. m. pavasarį PB patvirtino pagalbos paketą ir įsipareigojo iki 2021 m. birželio mėn. besivystančioms šalims skirti 160 mlrd. JAV dolerių paramos ir finansavimo lengvatinėmis sąlygomis. Tikimasi, kad tai padės skurdžiausioms valstybėms kovojant su pandemijos sukeltos sveikatos, ekonominės ir socialinės krizės padariniais. Šiuo metu iš šios sumos jau yra skirta apie 45 mlrd. JAV dolerių. Šios programos lėšos yra skiriamos ne tik krizės suvaldymui, tačiau ir platesnei ekonominei programai besivystančiose šalyse, kuri padėtų užtikrinti tvarų ekonomikos atsigavimą ir tolesnę plėtrą.

Papildoma informacija:

  • Lietuva TVF ir PB narė yra nuo 1992 metų. TVF tikslas – užtikrinti finansinį stabilumą, PB – mažinti skurdą pasaulyje.
  • TVF ir PB valdymo organai – Valdytojų tarybos, kurių metiniai susitikimai vyksta Vašingtone, kas 3 metus susitikimą organizatorių siūlymu perkeliant į kurią nors kitą pasaulio šalį.
  • Mūsų šaliai PB atstovauja Finansų ministras (V. Šapoka yra PB valdytojas ir TVF pakaitinis valdytojas), TVF – Centrinio banko vadovas.