BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.


TVF ir Pasaulio banko pavasariniai susitikimai: dabar yra metas pakloti pamatus žaliam, atspariam ir įtraukiam augimui

Data

2021 04 06

Įvertinimas
1
money-2724241_1280.jpg

Balandžio 6-11 d. vyks virtualūs Tarptautinio valiutos fondo (TVF) ir Pasaulio banko (PB) pavasario susitikimai. Šiais metais daugiausiai dėmesio susitikimų metu skiriama diskusijoms apie pasaulio ekonomikos būklę ir tarptautiniu mastu koordinuotų sprendimų paieškai dėl atsigavimo skatinimo priemonių, vakcinavimo procesų, klimato kaitos bei besivystančių šalių skolos problemos.

„Vertiname TVF, PB ir kitų tarptautinių finansų institucijų indėlį prisidedant prie pasaulį ištikusios pandemijos klausimų sprendimo ir vertingas įžvalgas dėl tolesnės ekonomikos raidos, į kurias atsižvelgiame kurdami ir įgyvendindami nacionalines COVID-19 padarinių suvaldymo priemones bei siekdami padėti pamatus tvariam ekonomikos atsigavimui. Ypatingai svarbu įsiklausyti į TVF kvietimą pasinaudoti ekonomikos atsigavimui skirtomis lėšomis transformacijai – skatinti žalią, atsparų ir įtraukų augimą tiek nacionaliniu, tiek ir tarptautiniu lygiu. Vyriausybė šiam tikslui yra numačiusi visą eilę priemonių, kurias įgyvendinti padės ES Atsigavimo fondo priemonė“, – sakė finansų ministrė Gintarė Skaistė.

Virtualiuose TVF ir PB pavasario susitikimuose dalyvaus finansų ministrė Gintarė Skaistė, viceministras Mindaugas Liutvinskas ir Finansų ministerijos specialistai. Numatoma dalyvauti šiuose susitikimuose: TVF Šiaurės ir Baltijos šalių grupės susitikime su JAV iždo sekretoriaus patarėju David Lipton, kuris 2011-2020 m. ėjo pirmojo TVF vadovės pavaduotojo pareigas; Pasaulio banko Šiaurės ir Baltijos šalių grupės susitikime su naujuoju Tarptautinės finansų korporacijos, priklausančios PB organizacijų grupei, vadovu Makhtar Diop; TVF Tarptautinio pinigų ir finansų komiteto posėdyje; PB Plėtros komiteto posėdyje; Finansų ministrų koalicijos klimato veiklai susitikime; dvišaliuose susitikimuose su TVF ir PB vadovybe bei kituose renginiuose.

Pavasario susitikimų metu TVF pristatys naujausias ekonomikos prognozes – tikimasi spartesnio pasaulio ekonomikos atsigavimo 2021 m. nei prognozuota anksčiau, tačiau kartu pastebima, kad išlieka didelis neapibrėžtumas, visų pirma susijęs su tolesne pandemijos raida ir vakcinacijos procesu šalyse, o ekonominio atsigavimo perspektyvos tarp šalių skiriasi.

„Matome pozityvių signalų dėl globalios ekonomikos atsigavimo, tačiau džiaugtis dar anksti – rizikos augimui išlieka, todėl turime koncentruotis į priemones, kurios padėtų išsaugoti darbo vietas, palaikytų nukentėjusias įmones ir visuomenės grupes. Esminiu atsigavimą lemsiančiu veiksniu išlieka spartus vakcinavimo procesas“, – pabrėžė ministrė G. Skaistė.

Siekiant susidoroti su krize ir paremti atsigavimą, TVF ragina pernelyg anksti nenutraukti fiskalinės paramos ir skatina šalis taikyti tikslingai nukreiptas fiskalines priemones. Visgi, TVF atkreipia dėmesį į skolos tvarumą, nes įžvelgia padidėjusią riziką dėl pandemijos išaugusio tiek valstybių, tiek įmonių įsiskolinimo. Ekonomikoms grįžus į augimo kelią, valstybėms būtina užtikrinti viešųjų finansų tvarumą vidutiniu ir ilgesniuoju laikotarpiu.    

TVF Tarptautinio pinigų ir finansų komiteto posėdyje Fondo valdančioji direktorė Kristalina Georgieva pristatys savo Pasaulio politikos darbotvarkę, bus diskutuojama dėl pasaulio ekonomikos situacijos, atsako į COVID-19 pandemiją ir tolesnio TVF vaidmens. TVF reikšmingai prisidėjo prie krizės padarinių pasaulyje suvaldymo skolindamas šalims – per pandemijos laikotarpį TVF suteikė finansavimą 85 šalims, kuris siekia apie 107 mlrd. JAV dolerių. Atsižvelgdamas į ilgalaikį globalų rezervų poreikį ir siekdamas paremti atsigavimą po COVID-19 krizės, TVF taip pat svarsto galimybę paskirstyti šalims narėms Specialiųjų skolinimosi teisių (angl. Special

Drawing Rights, SDR) 650 mlrd. JAV dolerių sumai. SDR paskirstymas papildytų šalių rezervus ir suteiktų papildomo likvidumo globaliai ekonominei sistemai

„Siekiant tvaraus ekonomikos atsigavimo besivystančiose šalyse, bus labai svarbus privataus sektoriaus įsitraukimas ir darbo vietų kūrimas. Čia didelį vaidmenį užims ir PB organizacijų grupei priklausanti Tarptautinė finansų korporacija, padedanti mobilizuoti privačias lėšas sudėtingose ir rizikingose rinkose. Didinant besivystančių šalių atsparumą išoriniams sukrėtimams taip pat būtina skirti didelį dėmesį skaitmeninės infrastruktūros plėtrai ir klimato kaitos švelninimui“, – savo mintimis prieš Šiaurės ir Baltijos šalių grupės susitikimą su naujuoju Tarptautinės finansų korporacijos vadovu dalinosi G. Skaistė.

TVF ir PB pavasario susitikimo darbotvarkėje ypatingai daug dėmesio bus skiriama mažų pajamų šalių poreikiams susidorojant su krize. PB Plėtros komiteto posėdyje bus diskutuojama kaip užtikrinti žalią, atsparų ir įtraukų atsigavimą bei spręsti besivystančių šalių skolos problemą. Pabrėžiama, kad nors tebesitęsia veiksmai skirti COVID-19 pandemijos sukeltai krizei įveikti, tačiau laikas galvoti apie priemones, kurios padėtų pamatą tvariam augimui, kartu prisidedant prie ilgalaikių įsipareigojimų mažinant klimato kaitą. Praėjusių metų pavasarį, prasidėjus pandemijai, PB patvirtino pagalbos paketą besivystančioms šalims ir įsipareigojo iki š. m. birželio mėn. skirti 160 mlrd. JAV dolerių paramos ir finansavimo lengvatinėmis sąlygomis. Šios programos lėšos skiriamos ne tik krizės suvaldymui, tačiau ir platesnei ekonominei programai besivystančiose šalyse, padėsiančiai užtikrinti ekonomikos atsigavimą ir tolesnę plėtrą. PB deda dideles pastangas užtikrinant vakcinų tiekimą besivystančiose šalyse. 2020 m. spalio mėn. PB patvirtino 12 mlrd. JAV dolerių paketą, skirtą COVID-19 vakcinų įsigijimui ir platinimui besivystančiose šalyse.

TVF ir PB pavasarinius susitikimus galite sekti ČIA ir ČIA

Papildoma informacija:

  • Lietuva TVF ir PB narė yra nuo 1992 metų. TVF tikslas – užtikrinti finansinį stabilumą, PB – mažinti skurdą pasaulyje.
  • Mūsų šaliai PB atstovauja finansų ministrė (G. Skaistė yra PB valdytoja ir TVF pakaitinė valdytoja), TVF – Centrinio banko vadovas.
  • Pasaulio banką sudaro 5 organizacijos: Tarptautinis rekonstrukcijos ir plėtros bankas, Tarptautinė plėtros asociacija, Tarptautinė finansų korporacija, Daugiašalė investicijų draudimo agentūra ir Tarptautinis investicinių ginčų sprendimo centras.
  • Tarptautinė finansų korporacija, priklausanti PB organizacijų grupei, yra didžiausia tarptautinė plėtros organizacija, dirbanti su privačiu sektoriumi besivystančiose šalyse.