BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.


Valstybės skola sumažėjo 1,3 mlrd. eurų - Lietuva išpirko vieną didžiausių euroobligacijų emisijų  

Data

2015 01 15

Įvertinimas
0

Vilnius sausio 15 d. Šiandien Finansų ministerija išpirko vieną didžiausių euroobligacijų emisijų, valstybės skolą sumažindama beveik 1,3 mlrd. eurų* arba daugiau nei 3 proc. prognozuojamo 2015 m. bendrojo vidaus produkto (BVP).

„Šiai emisijai išpirkti naudojome skolintas lėšas, tačiau skolinomės žymiai pigiau. Tai natūralu, kadangi nuosekliai mažėjant deficitui mažėja ir jo finansavimo skolintomis lėšomis poreikis. Investuotojai vertina mūsų pastangas, dėl to mažėja skolinimosi kaina. Atsakinga biudžeto politika ir narystė euro zonoje leis ir toliau taupyti valstybės skolos valdymo išlaidas“, - komentavo finansų ministras Rimantas Šadžius.

Lietuva išpirko 2009 m. spalio 15 d. išleistą 1,5 mlrd. JAV dolerių euroobligacijų emisiją, už kurią buvo mokamos 6,750 proc. metinės palūkanos.

Artėjant didelės vertės obligacijų išpirkimo terminui, Finansų ministerija kaupia lėšų rezervą, tuo mažindama perfinansavimo riziką. Minėta JAV doleriais denominuota euroobligacijų emisija buvo perfinansuota lėšomis, gautomis 2014 m. spalį tarptautinėse finansų rinkose išleidus 1 mlrd. eurų vertės euroobligacijų emisiją. Už pastarąją emisiją valstybė mokės 2,125 proc. metinių palūkanų – tris kartus mažiau nei už išpirktąją euroobligacijų emisiją.

„Tai leis kasmet sutaupyti apie 50 mln. eurų išlaidų palūkanoms, kurių nereikės numatyti valstybės biudžete ir mokėti užsienio kreditoriams. Šias atsilaisvinusias lėšas nukreipsime  mūsų visuomenės reikmėms įgyvendinti“, - sakė R. Šadžius.

Primename, kad 2014 m. spalio 22 d. tarptautinės finansų rinkose išleista dvylikos metų trukmės 1 mlrd. eurų euroobligacijų emisija yra ne tik pigiausia, bet ir ilgiausia pagal trukmę bei didžiausia vienu kartu euro rinkoje išleista emisija per visą šalies skolinimosi istoriją.

2015 m. Lietuva planuoja iš viso pasiskolinti apie 3 mlrd. eurų, iš kurių didžioji dalis lėšų bus skirta skolos grąžinimui. Į šią sumą įskaičiuojamas ir lėšų rezervas, skirtas 2016 m. vasarį 1 mlrd. eurų vertės euroobligacijų emisijai išpirkti. Valstybės skola 2015 m. pabaigoje sudarys apie 41,4 procento bendrojo vidaus produkto.

Viešųjų ryšių skyrius
Tel. (8 5) 2390187
www.finmin.lt

* - 2015 m. sausio 15 d. kursu