COVID-19 viruso pasekmių poveikis įmonių bankroto inicijavimui

2020 m. balandžio 21 d. Seimas priėmė Finansų ministerijos parengtą Lietuvos Respublikos naujojo koronaviruso (COVID-19) sukeltų pasekmių poveikio Lietuvos Respublikos juridinių asmenų nemokumo įstatymo taikymui įstatymo projektą.

Įstatyme nustatytos priemonės, kurios sudaro palankesnes sąlygas įmonėms, paskelbus karantiną visos šalies teritorijoje dėl naujojo koronaviruso (COVID-19) plitimo grėsmės susidūrusioms su finansiniais sunkumais, išsaugoti savo verslą. Valstybė teikia įvairias pagalbos priemones įmonių mokumui palaikyti, tačiau jos yra papildytos įmonių vadovų pareigos ir kreditorių teisės inicijuoti bankroto procesus laikinu stabdymu. Tokiu būdu siekiama suteikti daugiau laiko įmonėms:

  • ieškoti finansinių problemų sprendimų, nesibaiminant atsakomybės dėl Juridinių asmenų nemokumo įstatyme nustatytų pareigų,  ir
  • pasinaudoti visomis galimomis valstybės nustatytomis pagalbos priemonėmis įmonės likvidumui ir mokumui išsaugoti.

Pastaruoju metu bankroto procesų suspendavimo klausimas atsidūrė daugelio Europos Sąjungos diskusijų darbotvarkėje. Apie valstybių priimtas priemones nemokumo srityje galima rasti Europos Komisijos el. svetainėje skelbiamoje informacijoje.

Įstatyme nustatyta:

  • suspenduoti vadovo pareigą kreiptis į teismą dėl nemokumo bylos iškėlimo – karantino laikotarpiu ir 3 mėn. po jo;
  • kreditoriui susitarimo dėl pagalbos sudarymo termino skaičiavimą sustabdyti karantino laikotarpiu, nepavykus sudaryti susitarimo neapribojant jo teisės kreiptis dėl bankroto;
  • nenutraukti jau vykdomų restruktūrizavimo procesų, jei jų mokėjimai sutriko dėl COVID-19 -  karantino laikotarpiu ir 3 mėn. po jo;
  • leisti Vyriausybei pratęsti įstatyme nustatytus terminus iki 2020 m. gruodžio 31 d., įvertinus šalies ekonomines sąlygas.

Atkreiptinas dėmesys, kad įmonės vadovo pareigos ir kreditorių teisės inicijuoti bankroto procesą suspendavimo terminai yra skirtingi, siekiant sudaryti balansą tarp finansinių sunkumų paveiktų juridinių asmenų ir jų kreditorių: įmonėms suteikiamas ilgesnis terminas sprendimų paieškai nebijant atsakomybės, o kreditoriams teisė kreiptis dėl bankroto išlieka. Tokiu būdu užtikrinama, kad nebūtų naudojamasi situacija ir nebūtų ignoruojami kreditoriai, o būtų ieškoma su jais sutarimų dėl skolų, bendradarbiaujama su jais.

Įstatymas taikomas tik juridiniams asmenims, kurie nuo 2020 m. kovo 16 d. (paskelbus karantiną) tapo nemokiais dėl COVID-19 viruso plitimo.

Atnaujinimo data: 2023-11-12