BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.


Baltijos šalys siekia vieno regioninio vertinimo

Data

2018 11 13

Įvertinimas
0
AdobeStock_164230681.jpeg

Lietuvos, Latvijos ir Estijos finansų ministrai, Europos Komisija bei „Nasdaq“ kreipėsi į akcijų indeksus sudarančią bendrovę MSCI dėl galimybės suteikiant klasifikaciją Baltijos šalis vertinti ne atskirai, o kaip vieną regioną. Taip siekiama pradėti diskusiją su MSCI dėl galimybės pagerinti šalių akcijų indeksą. Kreipimasis į MSCI inicijuotas kartu su Europos rekonstrukcijos ir plėtros banku (EBRD). MSCI yra viena iš reikšmingiausių indeksų sudarytojų, kurios indeksus seka didžiausi pasaulio investuotojai.

„Visų Baltijos šalių kaip vieno regiono įtvirtinimas padidintų regiono žinomumą pasaulyje bei padėtų pritraukti daugiau tarptautinių investicijų“, – teigia Lietuvos finansų ministras Vilius Šapoka.

Šiuo metu MSCI Lietuvą priskiria prie mažesnį potencialą turinčių šalių (angl. Frontier Markets), nors pagal ekonominį išsivystymą galėtume būti priskirti prie išsivysčiusių rinkų (angl. Developed Markets). Jei MSCI Baltijos šalis pradėtų vertinti kaip vieną regioną, būtų ne tik išsaugotas esamas Lietuvos statusas, bet ir atsirastų galimybė ateityje būti priskirtiems prie besivystančių rinkų (angl. Emerging markets). Kaimyninė Latvija į šį indeksą šiuo metu nepatenka, o Estija, kaip ir Lietuva, priskiriama prie mažesnį potencialą turinčių šalių.

Pagrindinė priežastis, kodėl Lietuva šiuo metu priskiriama prie mažesnį potencialą turinčių šalių, slypi MSCI indekso sudarymo metodologijoje. Vienas iš pagrindinių šalies vertinimo kriterijų, kurį įgyvendinti Lietuvai, Latvijai ar Estijai yra pakankamai sudėtinga – akcijų rinkos dydis ir likvidumas. Kitaip tariant, Vilniaus vertybinių popierių biržoje šiuo metu trūksta didelių bendrovių, kurios galėtų pasiūlyti didesnį laisvų akcijų skaičių. Tačiau jei Baltijos šalys būtų vertinamos kaip vienas regionas, šį rodiklį atitikti būtų gerokai paprasčiau.

2017 metais Lietuva, Latvija ir Estija susitarė dėl bendros Baltijos šalių kapitalo rinkos kūrimo, remiamo Europos Komisijos ir EBRD. Šio projekto tikslas – didinti šalių konkurencingumą, vystant kapitalo rinkas, kuriant naujus finansinius instrumentus ir skatinant investicijas. Tikimasi, kad šis susitarimas, smarkiai integruota Baltijos vertybinių popierių prekybos infrastruktūra ir Baltijos šalių Vyriausybių pasiryžimas vystyti kapitalo rinkas taps svariu argumentu, siekiant MSCI reitinge Baltijos šalis vertinti kaip vieną regioną.