BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.


Savivaldybėms pristatytas siūlomas finansinio savarankiškumo didinimo paketas

Data

2022 06 10

Įvertinimas
1
4J5A1622.jpg

Ketvirtadienį finansų viceministrė Rūta Bilkštytė ir ministerijos ekspertai susitiko su Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) atstovais pristatyti jiems Savivaldybių finansinio savarankiškumo didinimo paketo projektą ir atsakyti į kylančius klausimus. 

„Plačiam savivaldybių merų ir atstovų ratui pristatėme savivaldybių finansinio savarankiškumo didinimo paketą ir priminėme, jog lauksime jų konkrečių pasiūlymų, kaip būtų galima projektą patobulinti. Svarbu tai, kad siūlomas nuoseklus naujo nekilnojamo turto mokesčio modelio įgyvendinimas: suteikiant laiko visiems rinkos dalyviams – savivaldybėms, gyventojams, mokesčių administratoriui – tinkamai pasiruošti; mokėjimai už nekilnojamąjį turtą gyventojus pasiektų nuo 2025 m.; savivaldai būtų atiduoda daugiau teisių šio mokesčio nustatymo srityje – savivaldybės galėtų pradėti įgyvendinti apmokestinimą nuo mažiausio tarifo taikymo gyvenamam ir komercinės paskirties turtui“, – finansų viceministrė R. Bilkštytė.

Anot viceministrės, siūlomu modeliu, mokestis būtų skaičiuojamas nekilnojamo turto objektui pagal jo masinio vertinimo dydį, o ne nuo galimos komercinės objekto vertės. Paskutinio masinio turto vertinimo dydžiai galios iki 2026 m., o vėliau, palaipsniui, pervertinant turtą – tiek mokestinė, tiek ir komercinė objektų vertės galėtų  atitikti realią situaciją, o savivaldybės – laisvai taikyti įstatyme numatytus tarifus. 

„Siūlome nuoseklų palaipsnį verčių sulyginimą, kurį būtų galima pasiekti ateityje, o ne iš karto pradedame nuo komercinės objektų vertės apmokestinimo. Tokiu būdu ir pačios savivaldybės turės laiko pasiruošti ir įrodyti gyventojams kiekvieno jų sumokėto nekilnojamo turto mokesčio euro naudą savivaldai“, – sakė viceministrė R. Bilkštytė. 

Savivaldybių finansinio savarankiškumo didinimo paketo projektą Finansų ministerija pirmą kartą viešai pristatė gegužės 26 d. Šiuo paketu savivaldai būtų suteikiama daugiau galimybių skolintis, įgyvendinant Europos Sąjungos ir kitos tarptautinės paramos projektus, kuriems reikalingas savivaldybių prisidėjimas. Plečiant savivaldos skolinimosi galimybes kartu siūlomas ir papildomas tvarus pajamų šaltinis – naujas nekilnojamo turto mokesčio modelis, iš kurio gautos pajamos keliautų nebe į valstybės biudžetą, kaip yra dabar, bet į savivaldybių biudžetus.

Šiuo metu galiojantis nekilnojamo turto mokestis skaičiuojamas sumuojant visą žmogaus turimą turtą ir pagal susumuotą vertę, tenkančią vienam bendrasavininkui, taikomas nustatytas tarifas. Finansų ministerijos siūlymas – skaičiuoti mokestį nekilnojamo turto objektui, o ne bendrai objektų vertei, kaip yra dabar, ir pajamas atiduoti savivaldai, kurioje tas nekilnojamojo turto objektas yra ir kuri geriausiai žino, kaip jis naudojamas bei ko reikia vietos žmonėms: geresnės infrastruktūros, parkų, ar bendruomenėms svarbių viešųjų paslaugų ir projektų.

Susipažinti su Finansų ministerijos projektu ir rasti atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus galite čia.

Finansų ministerija aktyviai kviečia visus norinčius prisijungti prie diskusijos dėl pateikto Savivaldybių finansinio savarankiškumo stiprinimo paketo projekto ir siūlyti savo patobulinimus. Pasiūlymų teikimo terminas pratęstas iki birželio 30 d., juos galite siųsti el. paštu [email protected]